Auto Ajans

Haberler

Şangay Fuarı’nda Avrupa-Çin savaşı

Şangay Fuarı’nda Avrupa-Çin savaşı
Paylaş
Nisan 16
08:54 2023

Şangay Uluslararası Otomobil Fuarı 18 Nisan’da kapılarını açıyor. Fuarda otomotiv üreticileri arasında yeni çıkacak modellerle birlikte ciddi bir rekabet yaşanacak. Avrupalı markalar Çinlileri hedef alırken, Çinli markalar ise Avrupalı müşteriler için tasarladıkları modellerle öne çıkacak. Covid-19 nedeniyle 2021’de sönük geçen Şangay Fuarı, bir kez daha önem kazandı. Avrupalı üreticilerden VW, ID ürün ailesinin amiral gemisi ID.7 elektrikli sedanı fuarda gösterecek. Kapsamlı bir makyajdan geçen Porsche Cayenne, ilk kez Çin’de gösterilecek. Mercedes-Maybach EQS, ultra lüks SUV olarak varlıklı Çinli müşterileri hedefleyecek. Ayrıca Mercedes’in alt markasının ilk tam elektrikli modeli olacak. Audi, Formula 1 projesi hakkında daha fazla detay açıklayacak.

Lexus, yeni lüks minivanı LM’i ilk kez Çin’de sergileyecek. Honda, bir dizi e:N elektrikli ürünü sergilemeye hazırlanıyor. Nissan’dan yeni bir elektrikli konsept bekleniyor. Polestar da coupe SUV aracı Polestar 4’ü ilk kez sergileyecek. Toyota’dan bZ ürün ailesine ait iki yeni model ortaya çıkacak. MINI markası da Çin’de üretilen küçük elektrikli SUV’unu gösterecek. Smart da coupe tarzı tam elektriklisi Smart #3’ü ilk kez halka açık olarak sergileyecek.

Bununla birlikte Çinlilerden de hem iç pazar hem de Avrupa odaklı birçok yenilik gelecek. BYD’nin premium markası U9 süper spor elektrikliyi gösterecek. Avrupa’ya girmeye hazırlanan HiPhi, üçüncü modeli HiPhi Y’nin örtüsünü kaldıracak. Nio, giriş seviyesi modeli ES6’nın yeni versiyonunu tanıtacak. XPeng ve Zeekr’dan da yeni tam elektrikli SUV modelleri gelecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!