Auto Ajans

Haberler

Satın alma değil kiralama yılı olacak

Satın alma değil kiralama yılı olacak
Paylaş
Mart 04
08:02 2024

Bor Holding bünyesinde hizmet veren kısa dönem araç kiralama markası SIXT Türkiye ile uzun dönem kiralama şirketi Borlease Otomotiv’in Genel Müdürü Yiğit Aras, kiralama taleplerinde 2024 yılında önemli artışlar yaşanacağına dikkat çekti. Aras, düzenlenen basın toplantısında 2023 yılı araç kiralama sektörünü değerlendirirken, 2024 yılına dair hedef ve beklentileri hakkında öngörülerini de aktardı. Aras, 12 ay üzerini uzun dönem, 12 ay altını ise kısa dönem kiralama olarak bakmak gerektiğine işaret ederek “2023 yılında uzun dönem kiralama için oldukça hareketli bir yıl oldu. Pazar büyüyerek, pandemi sonrası toparlanma yaşandığının sinyalini verdi. Kısa dönem kiralama da aynı şekilde 2023 yılında oldukça iyi bir sezon geçirdi. Özellikle de şehir içi kiralamalarında da artışlar meydana geldi. Kiralama sektöründeki bu artışta, otomobil fiyatlarında yaşanan yükselişlerin çok önemli etkisini gözlemledik. Bu artışların süreceğini öngörüyorum” dedi.

Pazar payı yüzde 12’ye çıktı

Global performans değerlendirmelerinde SIXT Türkiye olarak son iki yılda büyük başarılara imza atarak en hızlı büyüyen ülkelerden birisi olduklarını söyleyen  Yiğit Aras, şu bilgileri aktardı: “SIXT Türkiye ve Borlease, Bor Holding’in otomotiv grubunun amiral gemileridir. 2023 yılı markalarımızın hedeflerine ulaştığı bir yıl oldu. Borlease’i halka arz etmek bizim için çok önemliydi. Bu halka arz, markamıza ciddi bir finansal güç getirdi. Borlease olarak çok yakın bir zamanda uluslararası bir şirketle anlaştık ve 600’e yakın araç verdik. Bunun yanında yine iki büyük uluslararası şirketle de anlaşmak ve onlara uzun dönem araç kiralamak üzereyiz. SIXT Türkiye olarak pazarda ilk 3 marka içinde yer alıyoruz. Yine bu sıralamadaki yerimizi koruyoruz. 2 yıl önce yüzde 7 olan pazar payımızı yüzde 11–12 seviyelerine çıkarttık. Geçtiğimiz yıl, yüzde 100’ün üzerinde gelir ve yüzde 15’e yakın araç parkı büyüme rakamlarına ulaşmak bizim için oldukça heyecan verici.”

Toplam filo 9 bin araca ulaşacak

Aras, 2024 yılı için de sektördeki büyümenin devam etmesini beklediklerini belirterek 2024 yılında yüksek yatırım maliyetleri nedeniyle araç kiralamanın oldukça iyi bir “opsiyon” olacağına dikkat çekti. Turizm sektörünün beklentilerine paralel bir şekilde araç kiralama sektörünün iyi bir yıl geçireceğini öngördüklerini dile getiren Aras “SIXT Türkiye olarak geçen yıl yaklaşık yüzde 15 büyüdük. Bir önceki sene de yaklaşık yüzde 10 büyüdük. Şu an için filomuzun yaklaşık 2 bin adedi Borlease, 5 bin adedi SIXT filosunda bulunan araç sayımızı toplamda 8 bin 500-9 bin adetlere yükseltme hedefindeyiz. Kısa dönem kiralamada her ne kadar ekonomik araçlara talep artsa da biz ekonomik plus, SUV ve premium araçlara da yatırım yapıyoruz” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!