Auto Ajans

Haberler

Satışlar azalıyor, kârlar artıyor

Satışlar azalıyor, kârlar artıyor
Paylaş
Nisan 02
15:08 2023

Avrupalı otomotiv üreticileri 2022’yi, tedarik problemleri ve düşük satış adetlerine rağmen rekor kârlılıkla kapattı. BMW Grubu, Mercedes, Renault, Stellantis, VW Grubu ve Volvo’nun yer aldığı 6 Avrupa merkezli üretici, 67.8 milyar euro ile net kârlarını yüzde 22 artırmayı başardı. Bu markaların toplam satışları önceki yıla göre yüzde 2 civarında düşse de, markalar kazanmaya devam etti. 2023’ün ilk yarısında da iyi gidişatın devam etmesi bekleniyor.

Evercore ISI’nin son raporuna göre, enerji konusunda en kötü dönem geride bırakıldı ve üç yılı aşkın süredir devam eden bastırılmış tüketici talebinden yararlanılabileceği belirtildi. Evercore, üreticilerin stoklarını yenilemesiyle birlikte satışlarda yüzde 5 civarında bir potansiyel artış bekliyor. Kârlılığın ise Avrupa’daki fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskının olup olmayacağına bağlı olduğu ifade edildi. Analist şirket Bernstein da talebin 2022’nin ortasından bu yana zayıf olduğunu ama beklendiği kadar düşük olmadığını belirtti. Bu da özellikle 2023’ün ilk yarısında AB otomobil pazarının adetleri yükseltmesi için bir fırsat olarak görülüyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!