Auto Ajans

Haberler

Satışlarda 10 yılın Ocak rekoru

Satışlarda 10 yılın Ocak rekoru
Paylaş
Şubat 02
10:49 2021

Türkiye otomotiv pazarı Ocak’ta beklentilerin üzerine çıktı. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, binek otomobil ve hafif ticari araç satışları geçen yılı aynı dönemine oranla yüzde 60.3 artışla 43 bin 728 adet olarak gerçekleşti. Satışların Ocak’ta yaklaşık 40 bin adet çıkması bekleniyordu. Otomobil pazarı yüzde 60.6 oranında büyüyerek 35 bin 358 adet olurken, hafif ticari araç pazarı da yüzde 59.2 artışla 8 bin 370 adede ulaştı. Böylelikle son 10 yılın en iyi Ocak ayı verisi ortaya çıktı. 2011’den sonra en yüksek satış rakamı elde edildi. Ocak 2011’de 444 bin 892 araç satışı gerçekleşmişti. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Ocak ayı ortalama satışlarına göre yüzde 35.8 arttı. Otomobil pazarı, 10 yıllık Ocak ayı ortalama satışlara göre yüzde 50.9 artış gösterdi.

Pazarın Ocak’ta tahminleri aşmasında Aralık’ta kaporası verilip Ocak’a satış işlemi gerçekleştirilen araçlar ile engelliler için ÖTV muaf limitinin yeniden değerleme oranında artırılmasıyla oluşan talep etkili oldu. ÖTV muafiyet limite 303 bin 400 liradan yaklaşık 331 bin liraya yükselmişti. Aralık’ta limite katılanlar, Ocak’ta satın alıma geçti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

🚘Stellantis, rakipleri karşısında geride kalmamak adına elektriklide atağa kalkacak.

🚘Grup, 2025'e kadar tüm modellerin elektrikli veya hibrit versiyonlarını pazara sunmayı planlanıyor.

🚘Tofaş fabrikasına yeni bir görev verilir mi, merak konusu...

http://www.autoajans.com/stellantis-elektrikleniyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!