Auto Ajans

Haberler

Satışlarının yarısı elektrikli olacak

Satışlarının yarısı elektrikli olacak
Paylaş
Mart 19
15:50 2021

Küresel otomotiv sektöründe elektrikli dönüşümü hızlanıyor. Volkswagen, Hyundai Motor, Kia, Volvo, Ford Avrupa, Jaguar Land Rover’dan sonra BMW Grubu da elektriklide iddialı stratejiler açıkladı. 2030 yılından itibaren BMW Grubu’nun satışlarının yüzde 50’sini elektrik motorlu modeller oluşturacak. Mini de tamamen elektrikli markaya dönüşecek. BMW Grubu’nun elektrikli mobilitedeki yatırımları dünya çapında satılan 192 bin 662 elektrikli BMW ve Mini marka otomobille meyvelerini vermeye başladı. Şirketin elektrik motorlu araç satışları 2020’de yüzde 31.8 artış gösterdi. Avrupa’da elektrikli otomobillerin oluşturduğu toplam teslimatların oranı yüzde 15 arttı.

2021’de 5 yeni elektrikli model

Markanın elektriklide yeni ürün atağı 2021’de tüm hızıyla sürecek. BMW, 2020 bilançosu ve hedeflerinin aktarıldığı online basın toplantısında elektrikli 4 kapılı 2Gran Coupe modeli i4’ü de tanıtarak sürpriz yaptı. WLTP kriterlerine göre, i4 590 km menzile sahip olacak. Otomobil, bu yıl planlanandan 3 ay önce pazara sunulacak. Yeni BMW iX3 de Avrupa ve Türkiye’de yollara çıkmaya hazırlanıyor. i3, yeni MINI Cooper SE ve iX ile birlikte yıl sonuna kadar toplam 5 elektrikli tüketicilerle buluşmuş olacak. BMW, elektrifikasyonun hızlı gelişimi göz önüne alındığında bugün kullanılan motor çeşitlerinin yaklaşık yarısının 2025 yılına kadar ortadan kalkacağını öngörüyor.

Online basın toplantısında konuşan BMW AG Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Zipse, “Tüm güçlü yönlerimizi bir araya getirerek, kısa süre içinde haftalarca süren tesis kapanmalarının ve ülke çapında kısıtlamaların etkisinin üstesinden geldik. 2021’e yeniden canlanmış ve güçlü esen rüzgarı arkamıza alarak başlıyoruz. Dünyanın önde gelen premium otomobil üreticisi olarak başarımızın devamını sağlayacak mobilite dönüşümü için net bir yol haritası izliyoruz” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!