Auto Ajans

Haberler

Satışlarının yüzde 97’si yerli

Satışlarının yüzde 97’si yerli
Paylaş
Ocak 06
10:29 2022

Fiat, üçüncü kez toplam pazarın lideri oldu. Marka toplamda 121 bin 254 araç satarken, bununu 117 bin 662 adedini Bursa fabrikasında üretilen modeller oluşturdu. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından bu yıl on ikincisi düzenlenen; markaların satış ve iletişim başarılarını ödüllendiren ODD Satış ve İletişim Ödülleri, 2021 Gladyatörleri’nde 5 kategoride ödüllendirilen Fiat, satış başarısının yanında; Dijital Autoshow Deneyimi ile Jüri Özel Ödülü’ne; Fiat Yol Arkadaşım Connect uygulamasıyla da Yılın Dijital Deneyim Uygulaması kategorisinde ödüle layık görüldü. Marka Direktörü Altan Aytaç, 2021 yılını 121 bin 254 adet satış ve yüzde 16.4 pazar payı ile tamamladıklarını vurguladı ve başta Egea Ailesi ile Doblo olmak üzere tüm Fiat modellerinin gördüğü yüksek talepten ve yarattığı memnuniyetten gurur duyduklarını belirtti.

6 yılda 345 bin Egea sattı

2021 yılının, pandeminin yanında, otomotiv sektöründe yaşanan çip- yarı iletken malzeme teminleri ve bulunurluğun yarattığı sıkıntı ile anımsanacağını söyleyen Aytaç, şunları kaydetti: “Tüm dünya bu zorlu süreçten etkilendi ve etkiler halen devam ediyor. Ancak yaşanan zorluklara rağmen Fiat markası olarak üçüncü kez toplam pazarın lideriyiz. Fiat Egea, 2021 yılında toplam 71 bin adedin üzerinde satış başarısına imza attı ve lansmanından bugüne altı yıldır Türkiye’nin en çok tercih edilen otomobili olmayı sürdürdü. Tofaş fabrikasında üretilen Egea Ailesi’nin 2015 yılından bugüne kadar Türkiye pazarındaki satış adedi 345 bin adedi geçti. Pazarın önemli bölümünü oluşturan minivan sınıfında Doblo, yılın en çok tercih edilen hafif ticari aracı olurken; Fiorino da başarılı performansını korudu.”

Otomatik Egea Mart’ta geliyor

Fiat markasının 2022 yılında da Türkiye otomotiv pazarındaki iddiasını sürdüreceğini söyleyen Altan Aytaç, “Tofaş’ta geliştirilip üretilen Egea ve Doblo’nun yanında, ürün gamımızdaki tüm modeller, güçlü bayi teşkilatımız ve sürekli geliştirdiğimiz hizmetlerimizle, tempomuzu yeni yılda da koruyacağız. Mart ayından itibaren satışına başlayacağımız Egea model ailesinin otomatik vitesli versiyonlarıyla da başarısını perçinleyeceğine inanıyoruz. Otomobil ile sürücüyü birbirine bağlayan teknolojimiz Fiat Yol Arkadaşım Connect’te de yeni hizmet ve fonksiyonları devreye alacağız ve toplam otomotiv pazarında olduğu gibi bağlanabilirlik teknolojilerinde de lider olmayı sürdüreceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!