Auto Ajans

Haberler

Sattığı 100 BMW’den 75’i elektrikli olacak

Sattığı 100 BMW’den 75’i elektrikli olacak
Paylaş
Kasım 27
13:05 2021

Elektrikli otomobiller Türkiye’de emekle döneminde olsa da her geçen gün tüketicilerin ilgisi artıyor. Model çeşitliliği, menzilin uzaması ve şarj istasyonların yayılması, elektrikli satışlarını pozitif etkiliyor. Borusan Otomotiv de elektriklide öncü olmak isteyen markalardan biri. Yeni iX modelinin 16 Kasım tarihinde Alaçatı’daki test sürüşünde Oksijen Gazetesi için sorularımızı yanıtlayan Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, iX’i tüm dünya ile aynı anda satışa sunmaya başladıklarını belirterek, “iX’i Ekim’de Türkiye’ye getirdik. Hatta ‘vergi falan artar’ diye hemen satmaya başlamak istedik. BMW yönetimine talebimizi ilettik ancak tüm dünyada aynı anda 15 Kasım’da satışa sunulacağı için beklemek zorunda kaldık. Ekim’den bu yana 185 adet ön sipariş aldık. iX3 modelimize de yoğun ilgi var. Bu yıl yaklaşık 700 adet elektrikli satmayı planlıyoruz” dedi.

Tesla da gelecektir

Borusan Otomotiv’in 2030 yılı elektrikli hedefi oldukça iddialı. Tiftik, 2030’da BMW ile MINI satışlarının yüzde 75’inin elektrikli olmasını istediklerini söyledi. Hakan Tiftik, “2030’da Jaguar satışlarının tamamının, Land Rover satışlarının da yüzde 60’ının elektrikli olmasını bekliyoruz” dedi. Türkiye genelinde 2030 yılı itibariyle elektriklilerin pazardan yüzde 15 pay almasını beklediklerinin altını çizen Tiftik, şunları kaydetti: “TOGG’un gelmesiyle elektrifikasyonun hızlanacağını düşünüyorum, Özellikle altyapı yatırımları artacaktır. Tesla’nın da Berlin fabrikasının açılmasıyla önümüzdeki yıl Türkiye pazarına girebileceğini düşünüyorum, potansiyel yüksek.” Hatırlanacağı gibi Tesla, 2018’de ülkemize girmek için yer aramaya başlamış ancak ABD’nin getirdiği ek yüzde 60’lık vergi nedeniyle bu planından vazgeçmişti.

En dolu BMW’yi Türkler satın alıyor

Salgın döneminde dijital hizmetler öne çıkarken, Borusan Otomotiv bu alanda hızlı ilerleme kaydetmiş. BMW satın almak isteyen müşteriler online platformda konfigüratör üzerinden istediği aracı belirleyip, kaporasını yatırıyor. Böylece satın alma işlemi ilk sanal ortamda başlamış oluyor. Hakan Tiftik, online’da ortaya koydukları hizmetler ve teknoloji ile BMW dünyasının en iyisi seçildiklerini belirtti. 2017’de göreve geldikten sonra liderlik yerine farklı alanlara odaklandıklarını kaydeden Tiftik, şu bilgileri verdi: “Müşteri memnuniyetinde dünyada ikinci olduk, Almanya’yı bile geride bıraktık. Borusan Otomotiv, BMW AG dünyasında en çok satan distribütör unvanını koruyor. Yüksek donanımlı araç satışlarında bulunduğumuz 44 ülkeli bölge içinde ilk sırayı Türkiye aldı.”

Bakıyoruz üretime giren araç yok

Hakan Tiftik, bazı modellerinde çip krizi nedeniyle tedarik sorunu yaşadıklarını belirterek, “İstediğimiz aracın üretime girdiğini özel sistemden takip ediyoruz, seviniyoruz. Sonra bir bakıyoruz araç ortada yok. Bir parçası eksik olduğu için banttan inemiyor. Çip tedarik edilinceye kadar fabrikanın stok alanında bekliyor” şeklinde konuştu. Her şeye rağmen BMW’nin çip sorununu iyi yönettiğini kaydeden Tiftik, kısmen daha az etkilendiklerini ekledi. Tiftik’e göre, otomotivde sorun sadece çip değil. Katlanan hammadde ve navlun fiyatları sektörü zorluyor. Hakan Tiftik, “Yıl sonunu nasıl kapatacağımız ne kadar araç tedarik edeceğimize bağlı. 15 bin adetlik satışa ulaşmak istiyoruz, bakalım ne kadar araç bulabileceğiz” dedi.

Merkez grey market’i cezalandırıyor

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, Almanya merkezin grey marketi yakından takip ettiğini belirterek, “Almanya’da hangi bayiden Türkiye’ye araç getirildiyse onu buluyor ve ceza kesiyor. Bu yüzden BMW modelleri pek grey market’in tercih ettiği marka değil. BMW’nin bu konuda hassa davranmasında, ülkeler arasındaki fiyat farklılığının etkili olduğunu düşünüyorum. Sonuçta Türkiye ile Almanya arasında fiyatlar farklı. Desteklemek adına Türkiye’ye daha uygun fiyatla otomobil veriyorlar” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌TEMSA, parlak günlerine geri döndü. Şirket, otobüs ve midibüs segmentinde satışlarını % 90, ihracatını % 144 artırdı.

🚌Mobilite şirketine dönüşen TEMSA, 2025’te toplam otobüs hacminin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacak.
http://www.autoajans.com/iki-temsadan-biri-elektrikli-olacak

🚘Volvo'nun ilk elektrikli modeli XC40 Recharge, 1 milyon 274 bin liralık etiketle satışa çıktı.

🚘418 km menzil sunan araçta; Google Android işletim sistemi, 360 derece kamera, Pilot Assist sürücü destek sistemi öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/volvonun-ilk-elektriklisi-turkiyede

📌AB'de otomobil satışları çip krizi ve salgının etkisiyle 2021'de % 2.4 küçüldü.

📌Aralık'ta % 22.8 ile son 10 yılın en sert düşüşü görüldü.
http://www.autoajans.com/10-yilin-en-sert-dususu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!