Auto Ajans

Haberler

Savaş Avrupa pazarlarını vurdu

Savaş Avrupa pazarlarını vurdu
Paylaş
Nisan 20
10:46 2022

Avrupa’da otomobil pazarında düşüş Mart ayında da devam etti. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) verilerine göre AB, İngiltere ve EFTA ülkelerinde Mart ayında 1.13 milyon araç satışıyla önceki yıla göre yüzde 19.6 düşüş yaşandı. Böylece Avrupa pazarı üst üste 9 ay küçülmüş oldu. İlk çeyrekte satışlar yüzde 11.2 azalışla yaklaşık 2.5 milyon adet olarak gerçekleşti. 2021’in ilk çeyreğinde 2.8 milyon araç satılmıştı. Düşüşün nedeni olarak Rusya-Ukrayna savaşının tedarik zincirini daha fazla etkilemesi olarak gösterildi. Mart ayında Avrupa’nın beş büyük pazarında çift haneli düşüşler yaşandı. İspanya’da yüzde 30, İtalya’da yüzde 29.7, Fransa’da yüzde 19.5, Almanya’da yüzde 17.5 ve İngiltere’de yüzde 14.3 daralma kaydedildi. Büyük pazarlardaki üç aylık sonuçlara bakıldığında; İtalya yüzde 24.4, Fransa yüzde 17.3, İspanya yüzde 11.6, Almanya yüzde 4.6 ve İngiltere yüzde 1.9 daraldı.

Çok az markanın yüzü güldü

Tedarik ve üretim sorunları neredeyse tüm markaları etkiledi. Mart ayında DS yüzde 22, Dacia yüzde 18, Porsche yüzde 13.6, Hyundai Grubu yüzde 9.8 ve Honda yüzde 7.2 büyüme kaydetti. Mart ayında VW Grubu’nda yüzde 25 düşüş olurken, JLR Grubu yüzde 52, Volvo yüzde 34, Nissan yüzde 31, Stellantis yüzde 30, BMW Grubu yüzde 23, Mercedes yüzde 18, Ford yüzde 17, Renault Grubu yüzde 12.5 ve Toyota Grubu yüzde 11 kayıp yaşadı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Hyundai, tasarımı uzay gemisini andıran yeni modeli STARIA'ya satışa sundu.

🚘9 kişilik fütüristik STARIA hem binek hem ticari amaçlı kullanılabiliyor. Fiyatı 659 bin 900 TL.
http://www.autoajans.com/uzay-gemisini-andiran-hyundai

⚡️Mercedes’in performans markası AMG, elektrikli vizyonunu yeni bir konseptle tanıttı.

⚡️Formula 1'den esintilerin görüldüğü Vision AMG, 2025'te yollara çıkacak.
http://www.autoajans.com/amgden-elektrikli-super-otomobil

🚘Eski günlerini arayan otomotiv fuarları yeni konsept arayışında.

🚘Tokyo Otomobil Fuarı mobilite dünyasına ayak uydurmak amacıyla Japan All-Industry Show’ ismiyle düzenlenecek.
http://www.autoajans.com/tokyo-fuari-ismini-degistirdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!