Auto Ajans

Haberler

Otonomlar sessiz sedasız işbaşında

Otonomlar sessiz sedasız işbaşında
Paylaş
Aralık 10
15:00 2019

Küresel otomotiv dünyası, elektrikli ve otonom teknolojiye doğru hızlı bir dönüşüm yaşıyor. Sürücüsüz otomobillerle ilgili tartışmalar süre dursun şirketler son sürat otonom araçlar üzerinde çalışıyor. Hiç kuşkusuz otonom devrimi sadece binek otomobillerde yaşanmayacak. Hatta çekici-kamyon üreticileri bu konuda uzun süredir sessiz sedasız Ar-Ge faaliyetleri ve halka açık yerlerde denemeler gerçekleştiriyor. İşte bu markalardan biri de Scania. Türkiye’de Doğuş Otomotiv’in distribütörlüğünü üstlendiği marka, otonom konusunda oldukça iddialı.

Gelecek 25 yılın vizyonunu paylaşan Doğuş Otomotiv-Scania Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Gökhan Altun, otonom kamyonların 2017’den bu yana var olduğuna dikkat çekerek, “Esasında otonom sürüşte teknoloji artık oluştu. Şu anda otonom araçları kullanabiliyorsunuz. Yalnız bazı hukuksal problemler var. Bu araçlar herhangi bir şekilde kazaya yol açtığında bunun sorumlusu kim olacak? Araç üreticisi midir sorumlusu? Veya işte özel bölgeler yaratalım sadece buralarda otonom araçlar olsun. Onun dışında insanların kullandığı araçlar başka bir yolda gitsin. Çünkü artık otonom sürüşler o kadar gelişti ki insanların kullandığı otomobiller kazaya yol açabilir diye” değerlendirmesini yaptı. Ağır vasıta sektörünün otonomda çok daha avantajlı olduğuna işaret eden Altun, maden gibi kapalı alanlar ile limanların bu teknoloji için büyük fırsat sunduğunu söyledi.

Elektrikliye dönüşecekler

Gökhan Altun, şöyle devam etti: “Şu anda Scania’nın otonom araçlarının çalıştığı 3 tane maden var. Singapur ve Rotterdam limanlarında konteynır taşımacılığı otonom araçlarla yapılıyor. Dolayısıyla biz şu anda kapalı alanlarda olabildiğimiz için ağır vasıtada otonomla ilgili çalışmalar başladı. Oldukça da keyifli görüyoruz. Ama şu anda bu araçlar içten yanmalı. Gelecekte bunların hem elektrikli hem kamuya açık yollarda olabileceğini ve en önemlisi de bağlantılı olacağını düşünüyoruz.” Scania markasının öncelikli olarak sürdürebilir taşımacılıkta lider olmak istediğini söyleyen Altun, “Sürdürebilirliğin altında karbon salınımlarınızı düşürmeniz gerekiyor. Karbon salınımlarınızı nasıl düşüreceksiniz? Dizel bir araç kullanmayarak. Peki ne kullanacaksınz? Şu anda alternatif yakıtlı örneğin doğalgazlı araçlarımız var. Bu modellerin Türkiye’de de sunuyoruz. Ama gelecekte bunlar yüzde 100 elektrikliye dönecek” dedi.  

Şoförlere yine ihtiyaç olacak

Otonom araçların yollara çıkmasıyla birlikte bazı iş kollarının dönemi kapanacak. Bunların başında da şoförler geliyor. Peki yapay zeka sonrası gerçekten insan gücüne ihtiyaç kalmayacak mı? Scania Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Gökhan Altun, otonomda sürücü gibi bir zorunluluğun olmayacağını ancak başka detayların işin içine girdiğini ifade etti. Altun, “Ancak Scania aracın içinde mutlaka bir sürücü olacak diyor. Ya arkada yatıyor olacak ya kitap okuyor olacak. Çünkü A’dan B noktasına otonom gelseniz de bir yük taşıyorsanız, onun tanımlanması, bir yere götürülmesi gibi durumlar var. Çünkü siz limanları otonom yapabilirsiniz, Depoları akıllı hale getirebilirsiniz ama uçtan uca bir lojistik düşünüyorsanız… Bir marketin önüne yük indirecekseniz o zaman bir sürücüye ihtiyacınız olacak” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Ford, Transit’in 5 ton azami yüklü ağırlığa sahip kamyonet ve van versiyonlarını satışa sundu.

📌Yeni 5 tonluk Transit'ler ileri güvenlik ve sürücü teknolojileri ile donatıldı.

http://www.autoajans.com/golcuklu-transitin-en-guclusu/

🚘VW, 2030'da Avrupa'da satışlarının % 70'ini ID ürün gamının oluşturacağını açıkladı.

🚘Marka Golf, Tiguan, Passat ve T-Roc modellerinin yeni neslinde plug-in hibrit seçeneği de sunacak.

http://www.autoajans.com/satislarin-yuzde-70i-elektrikli-olacak

🚘Hyundai bu ay İzmit fabrikasındaki bantlardan Bayon'u indirmeye başlayacak.

🚘B-SUV, Mayıs'ta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Hyundai ön talep toplamaya başlarken, 1.000'den fazla müşteri Bayon'u sordu.

http://www.autoajans.com/izmitli-bayon-gelmeden-talep-yagdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!