Auto Ajans

Haberler

Scenic efsanesi EV olarak döndü

Scenic efsanesi EV olarak döndü
Paylaş
Eylül 04
15:36 2023

Renault, Münih IAA Mobility Fuarı’na katılan tek Fransız marka oldu. Fuarda Rafale ile SUV loraka geri dönen Scenis E-Tceh elecrtic’in dünya lansmanlarını gerçekleştirdi. MAİS A.Ş. Genel Müdürü Dr. Berk Çağdaş, “Renault, bu yıl Münih IAA Mobility’de markanın yeni tasarım dilini taşıyan ve özellikle geniş ailelere yönelik ihtiyaçları karşılayan Scenic modelinin % 100 elektrikli versiyonunun dünya lansmanını gerçekleştirdi. D segmentindeki standartları yeniden belirleme iddiası taşıyan Rafale modeli de fuarın en ilgi çeken modellerinden biri olarak öne çıktı. Markanın yeni DNA’sıyla tamamen örtüşen Rafale modelini 2024’ün ikinci yarısında Türkiye’de satışa sunmayı planlıyoruz” dedi.

Renault ürün gamının tepe noktasını oluşturacak yeni coupe SUV modeli Rafale , E Tech hibrit sistemi ve CMF CD platformu kullanılıyor. 200 beygir E Tech hybrid güç aktarımı, 1.100 km sürüş menzili, 648 litre bagaj hacmi ve 984 cm2 ekranıyla öne çıkıyor. Rafale, yakıt tüketim oranları ve teknolojisiyle dikkat çektiği kadar, geri dönüştürülmüş malzemeler kullanan E-Tech tam hibrit güç aktarma sistemiyle de öne çıkıyor. Rafale modelinde, istendiğinde karartılabilen veya aydınlatılabilen geniş solarbay® panoramik cam tavan teknolojisi bulunuyor. Dört geçirgenlik modundan birini kullanarak içeri ne kadar ışık gireceğine kullanıcı karar verebiliyor.

Renault Scenic efsanesi tamamen elektrikli  güç aktarma sistemine kavuşuyor. İttifak tarafından geliştirilen CMF-EV platformu üzerine inşa edilen Renault Scenic E-Tech, 620 km’ye (WLTP) varan menzil sunuyor. Yeni modelin motoru 160 kW’a (220 beygir) güç sağlıyor, böylece otomobil çevik ve canlı bir sürüş sunuyor. 2.78 metre uzunluğundaki aks mesafesi, arkadaki yolcular için 278 mm’lik bir diz mesafesi ve 545 litrelik bagajıyla geniş bir iç hacim sunuyor. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!