Auto Ajans

Haberler

SUV’lar yükselişte, sedanlar düşüşte

SUV’lar yükselişte, sedanlar düşüşte
Paylaş
Ocak 09
08:35 2021

Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) raporuna göre, Türkiye’de 2020 yılında binek otomobil pazarının yüzde 87.6’sını vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçlar oluşturdu. C segmenti otomobiller 384 bin 457 adetle yüzde 63.0 pay, B sınıfı 146 bin 821 adetle yüzde 24.1 pay aldı. Gövde tiplerine göre değerlendirildiğinde en çok tercih edilen gövde tipi yüzde 44.0 ile yine sedanlar oldu. Ancak geçen yıla oranla 5.9 puanlık kayıp yaşadılar. Sedan otoları, pazar payını 4.4 puan artırarak yüzde 29.8’e çıkaran SUV’lar takip etti. Hatchback’ler ise 2019’a oranla 2.4 puan kazanarak yüzde 23.2 pay aldı.

Otomobil pazarı motor hacmine göre incelendiğinde; 1600 cc altındaki oto satışları yüzde 57.5 artarak yüzde 94.3 pay aldı. 1600-2000 cc aralığındaki otomobil satışları yüzde 21.1 artışla yüzde 1.7 pay, 2000 cc üstü otomobil pazarı yüzde 5.7 büyüyerek yüzde 0.2 pay elde etti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Mobil Oil Türkiye, ana merkezin ‘Pandemide en az etkilenecek ülkelerden biri olursunuz’ uyarısını dikkate aldı, agresif büyüme stratejisi belirledi.

📌Türkiye, bu sayede Mobil Oil dünyasında satış hacmini en fazla artıran ülke oldu.

http://www.autoajans.com/turkiye-mobilin-en-hizlisi-oldu

🚗Cardata, 2. el pazarına yönelik satıcılarla tüketicileri buluşturan akıllı araç fiyatlandırma modülü geliştirdi.

🚗İşletmeler kendi internet siteleri üzerinden tüketicilere aracının değerini ücretsiz olarak gösterebilecek ve satın alım yapabilecek.

http://www.autoajans.com/2-elde-hemen-sat-kolayligi

🚘Yenilenen VW Caddy, önümüzdeki hafta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Araç, sürüş destek sistemleri, dijitalleştirilmiş teknolojik özellikleri ve konfor donanımlarıyla öne çıkıyor.

🚘Yeni motorun gücü % 20 artarken, yakıt tüketimi % 15 düşürülmüş.

http://www.autoajans.com/yeni-caddy-otomobil-konforunda

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!