Auto Ajans

Haberler

Senaryoların tam tersi mi olacak?

Senaryoların tam tersi mi olacak?
Paylaş
Mart 29
07:00 2021

Otomotiv pazarı ilk çeyrekte tahminlerin üzerinde bir performansa imza atıyor. Esasında her şey 19 Mart gece yarısına kadar iyi gidiyordu. Faiz yükselmişti ama döviz kuru stabildi, ilgi yoğundu. Markalar yaptıkları kampanyalarla, talebi destekliyordu. Ta ki gece yarısı Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasına kadar. 19 Mart’ta 8.59 olan euro/TL, 9.60 seviyesinde dengelendi. 1 liralık bir artıştan bahsediyoruz.

Tüketici alıştı, kampanyasız olmaz

Şirketler döviz kurundaki bu sert yükselişi, Nisan’da otomobil fiyatlarına yansıtmaya başlayacak. 2020 model yılı stoklarının hemen hemen bitmesi zamları zorunlu hale getirecektir. Yerli-ithal markaların yapacakları oranlar farklılık gösterecektir ancak en az yüzde 3-5 zam yolda. Tüketicileri bekleyen kötü haber, fiyat artışlarıyla birlikte bazı modeller yüzde 80’lik ÖTV dilimine girecektir. İçinizden ‘Ben bu filmi gördüydüm’ dediğinizi duyar gibiyim… Hiç kuşkusuz yine kampanyalar yapılacaktır. Şirketler tüketicileri kampanyalara daha yılbaşında alıştırdı. Fırsat sunmadan kolay kolay müşteriye ulaşamayacaklarının farkındalar. Agresif kampanyaların dozu bir miktar azalacak olsa da mutlaka müşteriyi cezbetmeye çalışacaklardır.

Mayıs’ta bekleyen riskler

İlk çeyrek temposuna bakınca toplam satışların 850 bin adet ve üzerine doğru gidileceği konuşuluyordu. Faiz ile kurun çifte etkisi, siyasi ve ekonomik tartışmalar, reyting kuruluşlarının uyarıları, vaka sayılarının 30 binin üzerine çıkmasıyla yeniden kapanma kararlarının gelme ihtimali, önümüzü görmeyi zorlaştırabilir. Mayıs’ta ABD’de başlayacak Halkbank davası ve S-400 krizi, bekleyen dış riskler. Otomotiv yöneticileri, bu yıl ilk çeyreğin zorlu geçeceğini sonrasında işlerin hareketleneceğini öngörüyordu ama tam tersi olacak gibi…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!