Auto Ajans

Haberler

Servis maliyetleri daha düşük

Servis maliyetleri daha düşük
Paylaş
Kasım 01
07:00 2021

Elektrikli araç servis maliyetlerinin üç yıllık kullanımın ardından benzinli veya dizel araçlara göre daha düşük olduğu ortaya konuldu. Elektrikliler içten yanmalı motorlulara göre daha maliyetli olsa da We Predict veri şirketinin analizi sonraki yıllarda bataryalı aracın avantajını gözler önüne serdi. Araştırmaya göre elektriklilere yılda 306 dolar bakım maliyeti ödenirken, içten yanmalı araç kullananlar aynı kilometre ve sürede 189 dolar ödüyor. 3 yılın ardından bu rakamlar tersine dönüyor. Elektrikli araç servis maliyeti 514 dolar olurken, fosil yakıtlıda bu miktar 749 dolara çıkıyor.

We Predict, elektrikli araçların içten yanmalı araçlara büyük bakıma çok daha az ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi. Elektrikli araç kullanıcıları 3 yıllık periyotta servis başına 77 dolar öderken, benzinli-dizel sahipleri aynı süreçte tek servis için ortalama 228 dolar ödüyor. Bu da daha az hareketli parça içeren elektrikli araçların tamir maliyetlerinin daha düşük olduğunu ortaya koyuyor. Çalışmaya 400 model arasında 13 milyondan fazla aracın dahil edildiği açıklandı. We Predict, sonuçların toplamda 7.7 milyar doları aşan parça ve 9.5 milyar dolarlık işçilik maliyeti olan 65 milyon servis ve onarım işlemine dayandığını belirtti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Hyundai, tasarımı uzay gemisini andıran yeni modeli STARIA'ya satışa sundu.

🚘9 kişilik fütüristik STARIA hem binek hem ticari amaçlı kullanılabiliyor. Fiyatı 659 bin 900 TL.
http://www.autoajans.com/uzay-gemisini-andiran-hyundai

⚡️Mercedes’in performans markası AMG, elektrikli vizyonunu yeni bir konseptle tanıttı.

⚡️Formula 1'den esintilerin görüldüğü Vision AMG, 2025'te yollara çıkacak.
http://www.autoajans.com/amgden-elektrikli-super-otomobil

🚘Eski günlerini arayan otomotiv fuarları yeni konsept arayışında.

🚘Tokyo Otomobil Fuarı mobilite dünyasına ayak uydurmak amacıyla Japan All-Industry Show’ ismiyle düzenlenecek.
http://www.autoajans.com/tokyo-fuari-ismini-degistirdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!