Auto Ajans

Haberler

‘Sadece online satış’ planı değişti

‘Sadece online satış’ planı değişti
Paylaş
Ocak 15
07:00 2021

Tesla, Avrupa’da daha iddialı olmak adına 2020’yi showroomlar açarak geçirdi. Almanya Berlin’de fabrikasına tüm hızıyla devam eden Tesla, elektrikli otomobil dünyasında yerini geleneksel rakiplere kaptırmamak adına daha fazla showroom açmayı planlıyor. Geçen yıl Avrupa’da 40 yeni showroom açan Tesla, toplam sayıyı 161’e çıkardı. Bu showroomların büyük bölümü satış ve servis hizmeti veriyor. Tesla’nın daha fazla showroom açması, 2019’da açıklanan “sadece online satış” planının değiştiğini gösteriyor. Tesla böylece geleneksel rakiplerini geleneksel showroomlarla alt etmeyi planlıyor. Oysa 2019’da açıklanan plana göre sadece büyük şehirlerde uğrak noktalarda showroomlar açmak ve diğerlerini kapatmak şeklinde plan yapıyordu.

Türkiye planlarını ek vergi bozdu

Türkiye’yi yakından inceleyen Tesla, 2018’de İstanbul’da Zorlu Center’da showroom açmayı istiyordu. Ancak ABD’nin Türkiye’ye otomobil ithalatında yüzde 120 ek vergi getirmesi üzerine, şirket bu planlarını rafa kaldırmıştı. ABD’den ithal edilen araçlarda ek vergi yüzde 60’a inse de fiyatları astronomik seviyeye yükseltiyor. Berlin tesisinde üretime başlaması, Tesla’nın Türkiye’de yeniden showroom açma fikrini sağlayabilir.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

🚘Stellantis, rakipleri karşısında geride kalmamak adına elektriklide atağa kalkacak.

🚘Grup, 2025'e kadar tüm modellerin elektrikli veya hibrit versiyonlarını pazara sunmayı planlanıyor.

🚘Tofaş fabrikasına yeni bir görev verilir mi, merak konusu...

http://www.autoajans.com/stellantis-elektrikleniyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!