Auto Ajans

Haberler

Siro’ya 50 milyon euro yeşil kredi

Siro’ya 50 milyon euro yeşil kredi
Paylaş
Ocak 18
10:44 2024

Enerji depolama çözümleri geliştirmek üzere Togg ve Farasis Energy’nin yüzde 50-50 ortak girişimle kurduğu Siro, Çin Endüstri ve Ticaret Bankası ICBC Turkey ile yatırımlarına hız katacak önemli bir kredi anlaşmasına imza attı. Gebze Bilişim Vadisi’ndeki Siro yönetim merkezinde gerçekleşen imza törenine, Siro ve ICBC yöneticileri ile Çin’in İstanbul Başkonsolosu Wei Xiaodong katıldı. Anlaşmaya göre Siro, ICBC Turkey’nin sağlayacağı 400 milyon Yuan (yaklaşık 50 milyon euro) tutarındaki krediyi, iki yıl geri ödemesiz, toplam beş yıl vadeli olarak kullanacak. Temiz enerji dönüşümünde önemli bir oyuncu olacak Siro bu “yeşil” finansmanı, batarya hücresi dahil Ar-Ge ve üretim yapacağı yeni kampüsündeki inşaat, makina ve ekipman yatırımları kapsamında değerlendirecek.

İmza töreninde konuşan Siro Ticari Genel Müdürü Özgür Özel, Çin Endüstri ve Ticaret Bankası ICBC Turkey ile temiz enerji depolama teknolojileri geliştirme ve üretimi yatırımının finansmanına katkı sağlayacak uzun vadeli bir kredi anlaşmasına imza atmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Özel, şunları söyledi: “Ocak 2023’ten bu yana Togg Teknoloji Kampüsü’ndeki Siro Batarya Teknoloji Merkezi’nde batarya modül ve paketlerinin üretimini gerçekleştiriyoruz. 24 Nisan’da inşaat başlangıç töreni yaptığımız Gemlik’teki Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsümüzün inşaatı ise tüm hızıyla sürüyor. Kampüsümüze 2024 yılı sonunda geçmeyi, 2026 yılında başlayacak hücre üretimi ile Türkiye’yi çevreleyen, Avrupa’yı da kapsayan geniş bölgede öncü enerji depolama oyuncularından biri haline gelmeyi hedefliyoruz. ICBC Turkey ile yaptığımız bu anlaşma, bizi hedeflerimize bir adım daha yaklaştırması açısından çok değerli. Bu ‘yeşil finansmanı’ Siro Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü’ndeki inşaat, makina ve ekipman yatırımlarımız için kullanarak, e-mobilitenin yanı sıra mikro-mobilite, endüstriyel uygulamalar, deniz taşıtları, yenilenebilir enerji için sabit enerji depolama gibi uygulamalarımızı Türkiye’nin yanında çevremizdeki 120 ülkeye yaymayı hedefliyoruz. Bölgenin öncü enerji depolama oyuncularından biri olma hedefimize güçlü iş birlikleriyle adım adım ilerliyoruz.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!