Auto Ajans

Haberler

Stellantis 3 ayda liderliğe oturdu

Stellantis 3 ayda liderliğe oturdu
Paylaş
Mayıs 01
11:42 2021

Stellantis yılın ilk çeyreğinde elde ettiği yüzde 23.6’lık pazar payıyla, otomotiv üreticileri arasında ilk sırada yer aldı. Bu dönemde Avrupa pazarında yüzde 3.8’lik büyüme kaydedildi. Bu büyüme içerisinde Stellantis, satışlarını yüzde 10.8 artırarak 854 bin 151 araca ulaştı. Grup ilk 3 ayda tescil edilen 184 bini aşkın araçla Avrupa hafif ticari araç pazarında yüzde 34.3’lük pay aldı ve liderliğini korudu. Stellantis çatısı altındaki marka ve modellere bakıldığında, 2021 yılının ilk çeyreğinde Peugeot 208, Avrupa’nın en çok satan otomobili oldu. En çok satanlar listesinde ayrıca Citroen C3 ve Peugeot 2008 yer aldı. A segmentinde Fiat Panda ve yeni 500, yüzde 38’in üzerindeki payıyla liderliğini korudu. Avrupa pazarının elektrikli araçlara daha fazla yönelmesiyle birlikte, Peugeot 208 ve yeni Fiat 500, segmentlerinde ilk 3 araç arasına girdi.

Stellantis pazar payları olarak; Belçika’da yüzde 25.2,  Fransa’da yüzde 37.7, Yunanistan’da yüzde 28,8, Macaristan’da yüzde 16.9, Litvanya’da yüzde 40.7, İtalya’da yüzde 41.3, Portekiz’de yüzde 34.3 ve İspanya’da yüzde 28.9 pazar payı ile lideri olmayı sürdürüyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Stellantis Genişletilmiş Avrupa Operasyon Direktörü Maxime Picat, “Stellantis’in kuruluşundan yalnızca üç ay sonra, yılın birinci çeyreğinde bir numaralı Avrupalı üretici konumuna gelerek, muhteşem bir sonuç elde etmesini sağlayan temel faktörler; ilk olarak Stellantis bünyesinde çalışan herkesin ortaya koyduğu olağanüstü ekip çalışması ve fedakarlık. Ardından da müşterilerinin beklentilerini karşılayacak eksiksiz bir ürün yelpazesi sunan muhteşem marka portföyüdür” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!