Auto Ajans

Haberler

Stellantis elektrikleniyor

Stellantis elektrikleniyor
Paylaş
Temmuz 13
08:50 2021

PSA ve FCA’nın birleşmesiyle oluşan Stellantis Grubu, “EV Day 2021” organizasyonuyla tüm markalarını kapsayan elektrikli yol haritasını çizdi. Buna göre Peugeot, Jeep, Fiat ve Opel dahil olmak üzere 14 marka tamamen elektrikli modeller sunacak. 2025’e kadar ürün gamını elektriklendirmek adına 30 milyar eurodan daha fazla yatırım yapacağını açıklayan Stellantis, bu stratejiyi Avrupa ve Kuzey Amerika’daki beş batarya fabrikasıyla destekleyecek. Bu sayede elektrikli araç lideri Tesla ve diğer global üreticilerle rekabet etmeyi hedefliyorlar.

Satışlarının % 70’i elektrikli olacak

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, elektrikli stratejilerinin açıklandığı toplantıda, bu dönüşüm sürecinin yeni bir yarışa başlamak için harika bir fırsat olduğunu söyledi ve grubun tam gaz elektrifikasyon yolculuğunda ilerlediğinin altını çizdi. Grup, 2030 yılında Avrupa satışlarının yüzde 70’inden fazlasının bataryalı elektrikli veya hibrit motorlu olmasını hedefliyor. ABD’de ise bu rakam, 2030 için yüzde 40’ın üzeri olarak açıklandı. Şirketin 2021 verilerine göre satışlarındaki elektrikli oranı Avrupa’da yüzde 14 ve Kuzey Amerika’da sadece yüzde 4 seviyesinde. Bununla birlikte grup, 2026’da benzinli motorlu bir araca sahip olmanın maliyetinin, elektrikli araca eşit olmasını hedefliyor.

Tek şarjla 500-800 km menzil

Stellantis’in 14 markası da tamamen elektrikli araçlar üretecek. Elektrikliler dört platform üzerine yapılacak ve tek şarjla 500-800 km arasında menzil sunacak. Ayrıca hızlı şarjla birlikte dakika başına 32 km şarj elde edilebileceği belirtiliyor. Stellantis, Avrupa’da elektrifikasyon konusunda ciddi çalışmalara imza atacak. Burada Opel ve Fiat önümüzdeki yıllarda emisyonu azaltmak adına içten yanmalı motor üretimini durduracak. Opel, 2028’de Avrupa’da tamamen elektrikli bir marka olurken, aynı zamanda 1970’lere ait Opel Manta’dan esinlenilen bir model sunacakları açıklandı. Diğer yandan Ram, grubun geneline göre daha geriden gelerek ilk elektrikli aracını 2024’te tanıtacak. Jeep markası 2025’te her SUV segmentinde tamamen elektrikli bir model sunacak. “EV Day 2021” kapsamında Jeep’in tamamen yeni elektrik motorlu plug-in hibrit Grand Cherokee’sinin görselleri de ilk kez paylaşıldı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!