Auto Ajans

Haberler

Stellantis elektrikleniyor

Stellantis elektrikleniyor
Paylaş
Mart 05
12:14 2021

Stellantis, Avrupa ve ABD’de emisyon hedeflerini karşılayabilmek adına yüzde 100 elektrikli otomobil atağına kalkacak. Stellantis CEO’su Carlos Tavares, en sonunda ortadan kaybolacağını ifade ettiği hibritler yerine tamamen elektriklilere odaklanacaklarının sinyallerini verdi. Tavares, içten yanmalı motorların yasaklanma eğilimi olduğunu söylerken, özellikle Avrupa’da daha sıkılaşan emisyon yönetmeliklerine karşı elektrikli otomobile ağırlık vereceklerini kaydetti.

Bilindiği gibi yakın dönemde Volvo, Ford Avrupa, Jaguar ve Bentley ürün gamını sadece tamamen elektriklilerden oluşturmayı hedeflediklerini resmen açıklamışlardı. Tavares de tamamen elektrikliye hızla geçiş olacağını düşünüyor. Birleşmeden sonra Stellantis, emisyon yönetmeliklerine uyumlu bir grup olacağını ve 2025’e kadar hedeflere uyacak şekilde bir yol haritası çizeceğini bildirmişti. Buna göre 2025 yılına kadar Avrupa ve ABD’de tüm modellerin tamamen elektrikli veya hibrit versiyonları sunulması planlanıyor. Carlos Tavares, yeni hedefler kapsamında bu yıl içerisinde 10 adet tamamen elektrikli veya plug-in hibrit sunulacağını, bunların içerisinde yüzde 100 elektrikli hafif ticari araçların da olacağını söyledi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche 2021'de 300 bin adetlik satış barajını geçerek rekor kırdı.

📌Taycan satışları % 106 oranında artarken, ikonik modeli 911'i geçmesi dikkati çekti.
http://www.autoajans.com/taycan-911-satislarini-solladi

🚗Skoda, Ocak ayı sonunda tanıtılacak Enyaq Coupe iV'nin eskizlerini paylaştı.

🚗Araç aerodinamik özellikleri sayesinde SUV versiyondan daha fazla menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/enyaq-ivnin-coupesi-gun-sayiyor

🚗Tesla Cybertruck'ın lansmanı yılan hikayesine döndü.

🚗1 milyon ön sipariş alan Cybertruck'ın üretimi yine ertelendi.
http://www.autoajans.com/uretimi-bir-kez-daha-ertelendi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!