Auto Ajans

Haberler

Stellantis gücümüze güç katacak

Stellantis gücümüze güç katacak
Paylaş
Şubat 08
10:30 2021

Tofaş, 2020 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, geçtiğimiz yıl 250 bin 630 adetlik üretime ve 118 bin adetlik ihracata imza attı. 2020’de sektörün toplam üretiminin yüzde 19.3’ünü, ihracatının yüzde 12.8’ini gerçekleştirdi. Tofaş, 10.8 milyar TL ihracat geliri elde ederken, şirketin toplam satışları geçtiğimiz yıla oranla yüzde 24.7’lik artışla 23 milyar 557 milyon TL, net kârı yüzde 20.4’lük artışla 1 milyar 784 milyon TL olarak gerçekleşti. Temsil ettiği Fiat, Fiat Professional, Alfa Romeo, Jeep, Ferrari ve Maserati markalarıyla 141 bin 976 adet araç satarak toplam pazar payını yüzde 18.4’e yükseltti. Tofaş, aynı zamanda yüzde 93’lük pay ile iç pazarda yerli üretimden en fazla araç satışı yapan şirket oldu.

Zorlu geçen 2020 yılında değişime hızlı adapte olduklarını belirten Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Pandemi döneminde, dayanıklılık testinden geçtik. Çalışanlarımızın, paydaşlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını ön planda tutarak işimizin devamlılığını sağladık. Yeni ürün yatırımlarımıza ara vermedik. Çevik ve etkin yönetimimizle yılı başarılı şekilde tamamladık” dedi. 2021 yılı beklentilerini de paylaşan Eroldu, Türkiye toplam pazarının 700-750 bin adet seviyesinde kapanmasını beklediklerini ifade etti. 2020 gibi zorlu bir yılda Tofaş’ın gösterdiği başarıyı, 2021’e taşıyacaklarına değinen Cengiz Eroldu, şunları kaydetti: “Fiat Chrysler Automobiles ve PSA gruplarının birleşmesiyle doğan ve her iki şirketin yüzde 50 paya sahip olduğu Stellantis ile yaratılan sinerjiyle gücümüzü ve performansımızı artırmaya odaklanacağız. Teknoloji ve ürün geliştirme yatırımlarımıza devam ederek ülkemiz için üretmeye ve değer yaratmaya devam edeceğiz.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘VW, 2030'da Avrupa'da satışlarının % 70'ini ID ürün gamının oluşturacağını açıkladı.

🚘Marka Golf, Tiguan, Passat ve T-Roc modellerinin yeni neslinde plug-in hibrit seçeneği de sunacak.

http://www.autoajans.com/satislarin-yuzde-70i-elektrikli-olacak

🚘Hyundai bu ay İzmit fabrikasındaki bantlardan Bayon'u indirmeye başlayacak.

🚘B-SUV, Mayıs'ta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Hyundai ön talep toplamaya başlarken, 1.000'den fazla müşteri Bayon'u sordu.

http://www.autoajans.com/izmitli-bayon-gelmeden-talep-yagdi

📌AB, çevreyi korumak adına Euro 7 emisyon kriterleri ile daha sert kurallar getirmeyi planlıyor.

📌Yollardaki araçların sürekli izlenmesi ve emisyon kriterlerini karşılamayanlara km başına ceza kesilmesi gündemde.

http://www.autoajans.com/emisyon-kriterleri-daha-da-sertlesiyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!