Auto Ajans

Haberler

Fokların peşinde koşan CEO

Fokların peşinde koşan CEO
Paylaş
Temmuz 10
07:20 2019

Otomotiv sektörüne yön veren isimlerden biri Takuya Tsumara… Nisan 2017’den bu yana Honda Türkiye Başkanlığı görevini yürüten Tsumara, iş hayatındaki yoğunluğu ve stresi hobileriyle atıyor. Kısa süre içinde ülkemize alışan Tsumara’nın en büyük hobisi fotoğrafçılık. Küçük yaşlarda fotoğrafçılığa merak salan Takuya Tsumara, gri fokları fotoğraflamak için İngiltere’ye, vaşakları fotoğraflamak için İspanya’ya gidiyor. Türkiye’de de vahşi yaşam fotoğrafları çekmek için seyahatlere çıkıyor. Biz de sizlere Honda Türkiye Başkanı’nın bilinmeyen yönlerini aktarmak istedik…

Fotoğrafa ilginiz nasıl ve ne zaman başladı?

Kendimi bildim bileli hayvanları çok severim. İlkokuldayken dışarıda bulduğum balık, kuş, böcek ne varsa eve getirirdim. O zamanlarda büyüdüğümde veteriner olmayı çok istiyordum çünkü her ne kadar benimle konuşamasalar da onları anlayıp onlara yardım etmeyi istiyordum. Aslında vahşi yaşamı bu kadar sevmemdeki ilk etken büyükbabamdır. O dönem yaşadığımız yerin doğayla iç içe olması itibariyle de dağlarda gezmeyi çok severdi ve beni de sıkça yanında götürürdü.  Ayrıca ilkokula başladığımda, Japonya’da kuşlar üzerine uzman olarak kabul edilen profesör öğretmenim olmuştu. Tüm merakım kuşlar üzerine yönelmişti. Bütün kuş türlerini inceliyor hepsinin seslerini teypten ayrı ayrı dinleyip, tanımaya çalışıyordum.

Fotoğraf eğitimi aldınız mı?

13 yaşıma geldiğimde ailem ile birlikte Şili’ye taşındık. Burada sadece kuşlar değil vahşi doğaya ait birçok farklı hayvan ile tanışma fırsatım oldu. Bu andan itibaren, bu muhteşem canlıları sadece görmek ve bilgi sahibi olmak değil, fotoğraflamak da ilgi alanım olmaya başladı. İlk olarak okuldan bir öğretmenim ile fotoğrafçılık üzerine çalışmaya başladım. Sonrasında ise kendi çabalarımla fotoğrafçılığın tüm detaylarını öğrenmeye çalıştım. Başlarda okulda beraber fotoğraflar çekerken bir yıl sonra okulun tüm aktivitelerinin fotoğrafçısı oldum. Bugün de bu hobimi büyük bir tutku ile yürütüyorum. Özellikle vahşi hayatı fotoğraflamak çok büyük bir keyif. 

Fotoğrafçılık iş hayatınızı nasıl etkiliyor? Ne tür faydalar sağlıyor?

İşim gereği çok fazla seyahat ediyorum. Her gittiğim yerde şehrin özelliklerinin yanı sıra doğasıyla ilgili de bilgi alıyorum. Özellikle Türkiye’de de farklı türleri fotoğraflayabileceğimi öğrenmem beni heyecanlandırıyor. Örneğin Tuz Gölü’nde flamingoları fotoğrafladım. Hafta sonu yaptığım bu bir günlük seyahat ve bu muhteşem kuşlarla doğada beraber olmak, iş hayatının stresine karşı mükemmel bir iç huzur dengesi oluşturuyor. 

Yoğun iş temponuzda fotoğraf için ne kadar zaman ayırıyorsunuz?

Özel hazırlık isteyen çekimleri en az üç ayda bir organize etmeye çalışıyorum. İngiltere Donna Nook’a gri fokların doğumlarını takip etmeye gittim. Eşsiz bir olaya şahitlik ettim. Bundan sonraki planım İspanya’da vaşakları fotoğraflayabilmek. Özellikle çekmek istediğim hayvanlar olan ayıları, vaşakları ve kurtları sanırım Türkiye’de de doğada görme şansım varmış. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Ford, Transit’in 5 ton azami yüklü ağırlığa sahip kamyonet ve van versiyonlarını satışa sundu.

📌Yeni 5 tonluk Transit'ler ileri güvenlik ve sürücü teknolojileri ile donatıldı.

http://www.autoajans.com/golcuklu-transitin-en-guclusu/

🚘VW, 2030'da Avrupa'da satışlarının % 70'ini ID ürün gamının oluşturacağını açıkladı.

🚘Marka Golf, Tiguan, Passat ve T-Roc modellerinin yeni neslinde plug-in hibrit seçeneği de sunacak.

http://www.autoajans.com/satislarin-yuzde-70i-elektrikli-olacak

🚘Hyundai bu ay İzmit fabrikasındaki bantlardan Bayon'u indirmeye başlayacak.

🚘B-SUV, Mayıs'ta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Hyundai ön talep toplamaya başlarken, 1.000'den fazla müşteri Bayon'u sordu.

http://www.autoajans.com/izmitli-bayon-gelmeden-talep-yagdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!