Auto Ajans

Haberler

Süper lükse rekor sipariş

Süper lükse rekor sipariş
Paylaş
Ekim 23
08:00 2023

Premium otomobil üreticisi Lexus, markanın tamamen yeni bir segmente girmesini sağlayan lüks minivan modeli LM’i Türkiye’de satışa sundu. Özel jet uçaklarındaki konforu LM’e taşıyan Lexus, bu modelle birlikte markanın ve lüksün zirvesini sunuyor. Cumhuriyet’in 100. Yılı’na ithafen Selanik’te gerçekleşen Lexus LM lansmanında, mobil halindeki araç içinde canlı yayın ile interaktif olarak yapılan basın toplantısında dünyada bir ilke imza atıldı.

Yeni LM modelinin Türkiye lansmanında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Ali Haydar Bozkurt, “2016‘da Türkiye pazarına giriş yapan Lexus, kısa zamanda çok geniş ve aynı zamanda tamamen genç bir ürün gamı sunarak emin adımlarla büyümeye devam ediyor. Bugün Lexus’un Türkiye pazarına sunduğu LM modeli, otomotiv sektöründeki lüks anlayışını farklı bir seviyeye taşıyor. Bu aracın bir ticari araç değil tamamen ‘doğuştan lüks’ olarak üretilmesiyle bir benzerinin olmaması, şimdiden müşterilerimiz tarafından takdir edildi. LM’in dünya lansmanını Nisan ayında gerçekleştirmiştik. Aracı son çeyrekte satışa sunacağımızı duyurarak ön talepler toplamaya başladık ve Eylül‘den itibaren de müşterilerle temasa geçtik. Lexus LM, Türkiye’de beklenenden çok daha fazlasıyla ilgi gördü. Öyle ki bu talepler neticesinde sadece 5 gün içerisinde 1.500 talep aldık ve yıl sonuna kadar gelecek olan 34 LM modelinin tamamı satıldı. 34 adet LM modelinin 26’sı 4 koltuklu ve 8’i 7 koltuklu olarak sipariş edildi. Avrupa’da yıl sonuna kadar 220 adet LM satılması bekleniyor ve bunun yüzde 15’ini Türkiye pazarına tahsis ettiler. Biz de bu adetlerle LM’in en güçlü pazarlarından biri olacağız” dedi.

Sanatçı ve sporculardan yoğun ilgi var

LM’in tüm versiyonlarının iş insanları, sanatçılar, sporcular ve lüks VIP taşımacılık yapan firmalar dahil olmak üzere çok fazla ilgi gördüğünden söz eden Bozkurt, “4 koltuklu versiyon, LM’in en üst düzey özelliklerini yansıtıyor ama aynı zamanda 7 koltuklu araç için de özellikle çocuklu aileler tarafından çok fazla ilgi olduğunu gözlemledik. Prömiyerin ardından 1500’ün üzerinde ön talep topladık ve şu anda araç olsa anında satın alacak onlarca müşterimiz var. 2024 yılı için sıra yazmaya başladık ve önümüzdeki yıl da yine LM’in güçlü pazarlarından biri olarak öne çıkacağız. Bu segmentin ülkemizde de yüksek bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz. LM için gelen talebe göre 2024 için 4 veya 7 koltuklunun siparişlerini şekillendireceğiz” diye konuştu.

Her zevke uygun geniş ürün gamı

LM modelini Türkiye’de satışa sunarak lüks konusundaki zirveyi tanıttıklarını ifade eden Bozkurt,  2023 ve 2024 yılı hedeflerini şöyle aktardı: “Lexus, kısa zamanda çok iddialı bir premium marka haline geldi. LM modelinin ardından bu yıl içerisinde RZ ve UX olmak üzere tam elektrikli modelleri de sunmaya başlayacağız. Marka adına yeni bir segmenti temsil eden LM’in ardından, 2024’ün ilk çeyreğinde B SUV segmentine girmemizi sağlayan LBX’i de getirerek çeşitliliğimizi ve dolayısıyla adetlerimizi artıracağız. Yıl sonuna kadar LM ile birlikte 500 adet ve üzeri satış elde etmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki yıl LBX’in gelmesiyle birlikte 2024 satış adedimizin en az 1.000 olacağını öngörüyoruz. Bugün sektöre örnek olan veya sadece markamızda bulunan sayısız hizmetimiz bulunuyor. Bildiğiniz gibi Lexus Türkiye olarak geri alım garantisinden, TIR ile araç transferi hizmetine, kişiye özel danışmanlıktan randevu ile 7/24 showroom açma ayrıcalığına kadar birçok kişiselleştirilmiş lüks sunuyoruz. Ayrıca 60’ın üzerinde satış sonrası hizmet noktasıyla hiçbir premium markada bulunmayan güçlü bir ağa sahibiz.” Bozkurt, araç tedariğinde sorun olmasa 2024’te 2 bin aracı rahatlıkla satabileceklerini belirtti. Bozkurt, “Türkiye’de yılda 500-1.000 adet LM satacak potansiyel var” dedi.

Yetkili satıcıları 6’ya ulaşacak

 Yeni modellerin gelişi ve adetlerin artmasına paralel olarak yeni bayilikler için adımlar atmaya devam ettiklerini ifade eden Ali Haydar Bozkurt, yıl sonuna kadar İzmir bayisinin faaliyetlerine  başlayacağını, 2024’ün başında Bursa, yıl içerisinde Adana ve Antalya bayiliklerinin açılacağını kaydetti. Bozkurt, 12 aylık süreçte Lexus bayi adedini 6’ya çıkararak büyümeyi sürdüreceklerin ekledi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!