Auto Ajans

Haberler

Süper lükste kârlılığın yeni formülü

Süper lükste kârlılığın yeni formülü
Paylaş
Temmuz 31
07:53 2019

Son yıllarda SUV’ların popüler olması, her markanın bu tip araçlara yönelmesine yol açıyor. Artık spor ve lüks otomobil üreticileri bile kendilerini yerden yüksek SUV araçları üretmekten alıkoyamıyor. Günümüzde durum öyle bir hal aldı ki, spor otomobil üreterek ünlenen markalar artık ürün gamında daha fazla SUV araca yer verir hale geldi. Marka kökenlerini ise SUV araçların kârlılığıyla korumaya çalışıyor. Ultra lüks otomobil üreticileri, adetleri artırarak ve yeni segmentlere girerek kumar oynuyor. Son dönemde SUV pazarına girenler arasında Maserati, Lamborghini, Rolls-Royce, Aston Martin, Jaguar ve Ferrari yer alıyor. McLaren ve hatta Bugatti’nin bile SUV tarzı araç üreteceği gündeme geliyor.

2002 yılında Porsche’nin zincirlerini kırarak ilk jenerasyon Cayenne’i üretmeye başlamasıyla birlikte, lüks markaların SUV modellerine bakış açısı da değişmiş oldu. Alman spor otomobil üreticisi, günümüzde satışlarının yüzde 60’ından fazlasını SUV’ların oluşturduğu bir ürün gamı ortaya koydu. 2019’un ilk yarısında satılan 133 bin adedin, 41 bin 725 adedini Cayenne temsil etti. Macan 47 bin 367 adetle en çok satan Porsche modeli oldu. Buna göre Porsche’nin yılın ilk yarı satışlarının yüzde 67’sini SUV araçlar oluşturdu.

Aston Martin’i de kurtaracak

İngiliz spor otomobil üreticisi Aston Martin de SUV araçların getirdiği yüksek karlılıktan yararlanmak istiyor. DBX isimli SUV’unu 2020’nin başından itibaren müşterilerine sunmayı amaçlayan Aston, bu sayede düşen satışlarını ve kan kaybeden hisselerini yeniden toparlamak istiyor. 2019’un ikinci çeyreğinde Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarlarında yüzde 30’a yakın düşüş yaşayan Aston Martin, 2019’da 6 bin 500 civarında bir teslimat bekliyor. Amerika’da (yüzde 83) ve Asya Pasifik’te (yüzde 17) satışlarını artırsa da bu adetler henüz markanın beklentilerinin altında kaldı. Aston Martin SUV’unun gelmesiyle birlikte satışların ikiye katlanması hedefleniyor.

Ferrari’den SUV hamlesi

İtalyan spor otomobil üreticisi, ilk yerden yüksek modeli Purosangue’yi 2022’de tanıtacak. Bu da geçen yıl kârını yüzde 3 artıran markanın yeni segmentlere girip, çok daha yüksek kârlar elde edeceğin anlamına geliyor. 2019-2022 arasında toplam 15 yeni model tanıtmayı hedefleyen Ferrari’de odak noktası Purosangue olacak.

Lamborghini satışa sunduğu Urus SUV modeliyle satışlarını 2019’un ilk yarısında şimdiden ikiye katlamış durumda. 2018’de 2 bin 327 araç satan şirket, bu yılın daha ilk yarısında 4 bin 553 adede ulaştı. Bu araçların 2 bin 693 adedini yeni SUV modeli Urus oluşturdu. Bu da markanın toplam satışlarının neredeyse yüzde 60’ının SUV olduğu anlamına geliyor. Lamborghini Urus müşterilerinin yüzde 70’inin yeni müşteriler olduğunu ifade etti. Bu da SUV’ların markalara nasıl yeni kapılar açtığının bir kanıtı.

Rolls-Royce yetişemiyor

Dünyanın en lüks otomobillerini üreten Rolls-Royce ve Bentley de SUV modelleri sunarak kârlılıklarını daha da artırdılar. Geçtiğimiz yıl SUV modeli Cullinan’ı pazara sunan Rolls-Royce, yüzde 100 kapasite ile SUV üreterek talebe yetişmeye çalışıyor. Diğer markalardan farklı olarak Cullinan SUV tercih edenlerin genelde garajlarında bir Rolls-Royce’u daha bulunuyor. Öte yandan talebe yetişmeye çalışan Rolls-Royce, fabrikasına 200 kişi alırken, kişiselleştirme departmanına da 100 kişi daha işe alım gerçekleşti. Çünkü Rolls-Royce, standart versiyon değil daha çok normal fiyatın yüzde 40 daha pahalısı olan opsiyonlu Cullinan’ın tercih edildiğini ifade ediyor.

Bentayga ile SUV pazarına giren Bentley, 2018 yılında 10 bine yakın satış adedi gerçekleştirdi. Satışlar ağırlıklı olarak SUV’lardan oluştu. Aynı zamanda 100 yıllık Bentley markasının gelmiş geçmiş en çok satan modeli olmayı başardı.

Etiketler

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!