Auto Ajans

Haberler

Yerli SUV’un üretimi Mart 2021’de

Yerli SUV’un üretimi Mart 2021’de
Paylaş
Şubat 24
09:06 2020

Hyundai Assan bu yıl öyle bir ürün atağına kalkıyor ki lokomotif modelinin yenilenen yüzünü piyasaya sunma tarihini 2021’e ertelemeyi tercih etti. Hyundai Assan Genel Müdürü Murat Berkel, 2020 yılı için umutlu olduklarını, pazarın çıkışa geçeceğini belirterek, “Toplam pazarın 450-510 bin adet düzeyinde öngördük. Pazar şartları iyileşirse olumlu yönde büyüyebilir. Yıl içindeki pazarı destekleyici gelişmelerle yerli üretici olma ve SUV odaklı çalışmamız sayesinde hızlı aksiyonlar alabiliriz” dedi. Hyundai Assan Genel Müdürlüğü görevine geldikten sonra ilk kez açıklamalarda bulunan Berkel, 2020’de dört yeni modeli pazara sunmaya hazırlandıklarını söyledi. Berkel, İzmit’te üretilen yeni i10’un Mart’ta, yeni Elantra’nın yılın ikinci yarısında, Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımı yapılacak yeni i20’nin Eylül’de, yenilenen yüzü ve özellikleriyle Kona’nın son çeyrekte pazara sunulacağını belirtti. Berkel, “Baktık o kadar çok yeni modelimiz var baştan aşağıya yenilenen Tucson’u önümüzdeki yıl piyasaya sunalım dedik. 2021’de yeni Tucson’un yanı sıra İzmit fabrikamızda Mart’ta üretimine başlanacak B-SUV modelimizi çıkaracağız” diye konuştu. Özellikle i20 ile daha da iddialı olacaklarını kaydeden Berkel, C segmentinden müşteri çekebileceklerinin altını çizdi.

Hibrit motor yeni i20 ile geliyor

Murat Berkel, en önemli yeniliklerinden birinin hiç kuşkusuz hibrit motor seçenekleri olacağını ifade ederek, “Hyundai Assan’ın İzmit tesisinde üretilecek yeni i20’de hibrit motor seçeneği olacak. Hibrit versiyon hemen hemen aynı dönemde satışa çıkacak. Aynı şekilde üreteceğimiz B-SUV modelimizde de hibrit motor yer alacak. Bu gelişmeler hem fabrikamız hem de tüketicilerimiz için önemli” dedi.

SUV’ların payı % 50‘ye çıkacak

SUV’ların payını toplam satışları içinde yüzde 22’den yüzde 45’e çıkardıklarını ifade eden Murat Berkel, şöyle devam etti: “SUV’ları büyüyen segment ve biz de uzun yıllardır burada güçlü oyuncuyuz. Geçen yıl Tucson ile Kona satışlarımızı artırarak hem B hem C SUV segmentlerinin büyümesini sağladık. Kona satışlarımız 2018’e oranla 3 kat arttı. Tucson serisine eklenen fiyat avantajlı Style Plus ve N Line, büyük ilgi gördü.  2019’da SUV odaklı ilerledik, 2020’de de bu şekilde devam edeceğiz. SUV’ların payı yüzde 50’ye ulaşacak.” Hyundai Assan Genel Müdürü, elektrikli Kona’yı getirebilmek için de çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Satış adetleri mi kârlılık mı?

2019’da zorlu geçen bir yılda SUV odaklı olmalarının bayilerini güçlendirdiğine işaret eden Murat Berkel, “Biz de şu kadar araç satacaksınız demedik. Esnek olup, piyasa koşullarına göre davrandık. Geçen yıl toplam satışlarımız yaklaşık yüzde 28 düştü ama SUV performansımız sayesinde satış gelirlerinde çok ufak bir gerileme oldu. SUV’larla bayilerimizin müşteri profili değişti, yükseldi. Satış sonrasında da güç kazandılar” dedi. Satış adetlerinden ziyade müşteri memnuniyeti ve kârlılığı ön planda tuttuklarını söyleyen Berkel, “Şu kadar araç satmışsınız ama kârlı değilsiniz. Çok sürdürülebilir değil” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

Ucuz Tesla şimdilik hayal! Tesla CEO'su Elon Musk'ın Dünya Batarya Günü etkinliğinde "Uygun fiyatlı Tesla'ya daha var. 3 yıl sonra 25 bin dolara çekebiliriz" açıklaması yatırımcılarda hayal kırıklığı yarattı. Şirketin piyasa değeri 50 milyar dolar eridi. http://www.autoajans.com/hayal-kirikligi-50-milyar-a-mal-oldu

Koronavirüs nedeniyle ertelenen Detroit Otomobil Fuarı'nın yeni tarihi belli oldu. Eski günlerini arayan organizasyonun Mayıs 2021'deki Los Angeles Fuarı ile çakışmaması için 28 Eylül-9 Ekim 2021 tarihleri seçildi. http://www.autoajans.com/detroit-fuari-yeni-tarih-degistirdi

Citroen Türkiye, yeni C3'ü satışa sundu. Markanın yeni tasarım diline sahip araç, kişiye özel renk kombinasyonları, 3 yeni tavan dekoru, 2 farklı iç ambiyans seçeneği ile dikkat çekiyor. Citroen Türkiye, bu yıl yeni C3'ten 4 bin adet satmayı hedefliyor. http://www.autoajans.com/kisiye-ozel-yeni-c3-turkiyede

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!