Auto Ajans

Haberler

SUV’lar ilk kez solladı

SUV’lar ilk kez solladı
Paylaş
Nisan 19
15:06 2019

Tüm dünyada yaşanan SUV çılgınlığı Türkiye’de de her geçen gün büyüyor. Hatta SUV’ların piyasadaki gücü o kadar hissedilir hale geldi ki hatchback’leri tahtından indirmeyi başardılar bile. Sedan ülkesi Türkiye’de en çok tercih edilen ikinci kasa tipi olan hatchback’lerin yerini SUV’lar aldı. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, yılın ilk 3 ayında SUV’ların pazar payı yüzde 23’e yükselerek yüzde 21’de kalan HB’leri solladı. Sedan otomobiller yüzde 51.7 pay alarak yine açık ara liderliğini korudu. Ancak önümüzdeki dönemde SUV’ların sadece HB araçlardan değil, sedanlardan da pay çalmasına kesin gözüyle bakılıyor. Sedanları Türkiye’de ayakta tutan faktörün filo satışları olduğunu göz önünde bulundurursak SUV’ların yükselişine tanıklık etmeye devam edeceğiz. HB’lerin payının yıl sonunda yüzde 20’nin altına inmesine kesin gözüyle bakılırken, her 4 otodan birinin SUV olması öngörülüyor.

Satışlar 4’e katlandıS

Gelin SUV’ların çıkışına, HB otomobilleri nasıl geçtiklerine bir göz atalım… 2006 yılına baktığımızda SUV’lar binek otomobil pazarından sadece yüzde 5 pay alıyordu. HB’lerin payı o dönem yüzde 39 ile en yüksek seviyedeydi. SUV’ların esas çıkışı 2010’dan itibaren başladı, son 5 yılda moda haline geldi. Özellikle hemen her markanın birden fazla SUV modelini piyasaya sunması, vergi avantajlı 1.6 litre hacimli crossover’ların gelişi, yerden yüksek olmaları nedeniyle şehiriçi trafiğinde daha güvenli görülmesi ve sık seyahate çıkanların bu tip rahat araçları tercih etmesi satışların patlamasına neden oldu. 2015’ten itibaren SUV’lar çıkışa geçerken, HB’lerde kan kaybı hızlandı. Ülkemizde 2015’te HB otoların payı yüzde 31.4’e inerken, SUV’lar yüzde 15’e dayandı. HB satışlarındaki düşüş sonraki yıllarda daha da belirginleşti. 2018’de hatchback otomobillerin pazar payı yüzde 23.5’e kadar geriledi. SUV’lar da yüzde 21.9’luk pazar payı ile rekor kırdı.

Dünyada 8’inciyiz

Hiç kuşkusuz SUV’ların başarı hikayesi Avrupa’dan Türkiye’ye sıçradı. SUV’ların pazar payının AB’de rekor seviye olan yüzde 36’ya kadar çıktığını hatırlatalım. SUV’ların en yüksek pazar payına sahip olduğu ülkeler sıralamasında Türkiye 8’inci sıraya kadar çıktı. 2018’de dünya genelinde SUV’ların pazar payında Rusya yüzde 46’lık oranla ilk sırayı alırken, ABD yüzde 45’le ikinci, Kanada yüzde 43’le üçüncü, Çin yüzde 42’yle dördüncü ve İsviçre yüzde 39 ile beşinci oldu.  

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌TEMSA, parlak günlerine geri döndü. Şirket, otobüs ve midibüs segmentinde satışlarını % 90, ihracatını % 144 artırdı.

🚌Mobilite şirketine dönüşen TEMSA, 2025’te toplam otobüs hacminin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacak.
http://www.autoajans.com/iki-temsadan-biri-elektrikli-olacak

🚘Volvo'nun ilk elektrikli modeli XC40 Recharge, 1 milyon 274 bin liralık etiketle satışa çıktı.

🚘418 km menzil sunan araçta; Google Android işletim sistemi, 360 derece kamera, Pilot Assist sürücü destek sistemi öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/volvonun-ilk-elektriklisi-turkiyede

📌AB'de otomobil satışları çip krizi ve salgının etkisiyle 2021'de % 2.4 küçüldü.

📌Aralık'ta % 22.8 ile son 10 yılın en sert düşüşü görüldü.
http://www.autoajans.com/10-yilin-en-sert-dususu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!