Auto Ajans

Haberler

Talebe yetişmek için 2.5 vardiya üretim

Talebe yetişmek için 2.5 vardiya üretim
Paylaş
Kasım 02
06:57 2020

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, yoğun talebe yetişmek için kapasite kullanımını ve hızlarını artırmaya çalıştıklarını kaydetti. Eroldu, “Bu sebeple yaklaşık yüzde 4 ilave istihdam yaptık. Aslında fabrikamız 3 vardiyaya yakın çalışıyor. 3. vardiya açılmadı fakat biz pandemi sonrasında gövde hattımızı 3 vardiyaya çıkarttık. O şekilde üretimi destekliyoruz. Bu yüzden de özellikle otomobil tarafında 3 vardiyaya yakın bir kapasiteyle çalışıyoruz diyebilirim. Esnek üretim hatlarımız ve yetkinliklerimiz var. Bunu iyi kullanıyoruz” diye konuştu. Tedarik zincirinde de bir baskının olduğuna dikkat çeken Eroldu, otomotivin yanı sıra beyaz eşya gibi birçok sektörde hareketlenmenin olduğunu belirtti. Tofaş CEO’su, “Bu da tedarik zincirinde de bir baskı yarattı. Bu konuda da çokça uğraşıyoruz. Pandemi sonrasına adaptasyonla ilgili sorunlarımız vardı, belli ülkelerde belli şehirlere dağıtım daha uzun sürdü. Bir de biz Egea’nın kapasitesini de çok artırdık. Bahsettiğimiz rakamlar bizim orijinal proje rakamlarımızın üzerine çıktı. Dolayısıyla imalatı ekstra eforla yapıyoruz” dedi.

2020 yılını nasıl kapatacak?

Cengiz Eroldu, 2020 yılı hedeflerini şöyle paylaştı: “İhracatı 120-140 bin seviyelerinde kapatacağız. Toplam üretimimiz de 2019’a paralel olarak 240-260 bin bandında olacak. İhracatta kaybettiğimizi iç piyasadaki ek başarımızla aslında telafi etmiş durumdayız. İç pazarda; Eylül sonu 90 bin adet satış gerçekleştirdik. Yıl sonuna değin 130-140 bin bandında da bir iç piyasa satışı olabilir diye öngörüyoruz. Tabii pazarın boyutuna göre bu da değişim gösterecektir.”

Ekim pazarı 90 bin adet çıkar

Fiat Marka Direktörü Altay Aytaç da bu yıl otomotiv pazarının 750-800 bine kadar çıkabileceğini söyledi. Aytaç, “Ekim ayı da 90 bin adet seviyesinde gerçekleşirse 590 bine gelmiş oluyoruz. İki 90 bin adet daha koyduğumuzda 770 bin seviyesine geliyor. Bu da demek oluyor ki 750-800 bin arası tahmin yanlış olmaz. Bulunurluk nasıl etkiler bunu söylemek çok kolay değil” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗Türkiye'de B segmentinde rekabet büyüyor.
🚗Toyota tamamen yenilenen Yaris modelini satışa sundu.
🚗Daha sportif ve dinamik hatlara kavuşan yeni Yaris'te yeni 1.5L benzinli ile 1.5 hibrit motor seçeneği yer alıyor. http://www.autoajans.com/b-segmentinde-yaris-hizlanacak

🚗MINI, Countryman'i yenilemeye hazırlanırken, ürün gamına yeni bir SUV eklemeyi planlıyor.
🚗Countryman'den daha büyük boyutlara sahip aracın isminin MINI Traveller olacağı belirtiliyor. http://www.autoajans.com/countrymanin-abisi-geliyor

🚗Otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi CARDATA, 2. elde segmentlere göre ortalama fiyatları, en ucuz ve en pahalı modelleri araştırdı.
🚗31 bin TL'ye de 1 milyon 494 bin TL'ye de seçenek var.
http://www.autoajans.com/2-elde-en-ucuz-ve-en-pahali-modeller

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!