Auto Ajans

Haberler

Talep filodan mı perakende müşteriden mi?

Talep filodan mı perakende müşteriden mi?
Paylaş
Mayıs 23
08:07 2022

Döviz kurunda son dönemde yaşanan dalgalanma yüzünden otomobile maliyet artışlarından sonra bu kez euro zammı kapıda. Markaların araç fiyatlarına Haziran ayı başından itibaren zam yapması bekleniyor. Son fiyat artışlarıyla birlikte Türkiye’de yüzde 45-50’lik ÖTV diliminde araç kalmazken, ara dilimler yüzde 60-70 baremine giren sadece 27 model var. Bunların sadece 8’i yüzde 60’lık kesimde bulunuyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre, Şubat’ta yeni ara dilimlere girenlerin oranı yüzde 40.8 iken Nisan’da yüzde 24.8’e geriledi. Yüzde 80’lik ÖTV’ye giren modelin oranı yüzde 72.2’ye çıktı. Fiat Egea, Hyundai i10, i20, Kia Picanto, Mitsubishi Spacestar, Renault Clio, Seat Ibiza, yüzde 60 ÖTV’ye giren modeller olurken,  Citroen C3, Dacia Duster, Sandero, Fiat Egea, Panda, Honda City, Hyundai Bayon, i20, Kia Rio, Stonic, Nissan Micra, Opel Corsa, Peugeot 208, Renault Clio, Taliant, Seat Ibiza, Skoda Fabia, Toyota Corolla, Yaris, VW Polo, yüzde 70’lik vergide yer alanlar şeklinde sıralandı. Haziran ayından itibaren gelecek zamlarla ara ÖTV dilimlerinde de çok sınırlı araç kalacak. Sektör matrahta güncelleme bekliyor. Umarım en kısa sürede bu gerçekleşir…

Doyuracak kadar araç yok

İşte böyle bir ortamda otomobile olan talebin yüksek olması dikkati çekiyor. Her zaman dile getirdiğim gibi yüksek enflasyonist ortamda elindeki birikiminin erimesini istemeyen tüketici, konuta veya otomobile yöneliyor. Vatandaş konut fiyatlarının geldiği düzeyi görünce, araç satın almayı tercih ediyor. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin (OYDER) yeni Başkanı Altuğ Erciş’in açıklamaları da pazardaki perakende satışlarının yoğun olduğunu gösteriyor. Satışların perakende ağırlıklı olarak yapıldığının altını çizen Erciş, “Araç geldiği zaman öncelikle perakendeye satılıyor, çünkü buradaki kârlılık daha yüksek. Bu yüzden önce perakende talebi ardından filo talebi doyurulmaya çalışıyor. Ancak henüz perakende talebini doyuracak kadar araç tedariği elde edilmiş değil” değerlendirmesini yapıyor.

İkinci yarıda tempo artar mı?

Mevsimselliğin de etkisiyle yaz aylarında pazarda hareket artabilir. Tedarik sorununun süreceği ortada. Savaşın ne zaman ve ne şekilde biteceği belirsiz. Tüm olumsuzluklara rağmen Otomotiv Sanayi Derneği’nin (OSD) üyelerinin yukarı yönlü revize ettikleri yıl sonu üretim hedefinden yerli markaların çip sorunundan daha az etkilenecekleri anlaşılıyor. Bu gelişme de iç pazarı destekleyecektir. Aynı zamanda yerlilerin payının bir miktar artmasını sağlayacaktır. Yılın ikinci yarısı için daha umutluyum. Tabii savaş gibi beklenmedik durumlarla karşılaşır mıyız açıkçası ‘Hayır’ diyemiyorum. Yaşadığımız coğrafya, ekonomik konjonktür temkinli olmamızı gerektiriyor. Bildiğim tek şey ise araç bulunursa, otomotiv pazarı vites yükseltecektir.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili MakalelerTWITTER

🚘Red Bull Racing Formula 1 takımı, 1.100 beygirden fazla güce sahip hiper otomobil için kolları sıvadı.

🚘Sadece 50 adet üretilecek RB17'nin fiyatı vergiler hariç 5 milyon sterlin olacak.
http://www.autoajans.com/5-milyon-sterline-red-bull-hiper-otomobil

⚡️VW, ilk elektrikli sedan model ID. Aero ile geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyor.

⚡️2023'te yola çıkacak ID. Aero, 620 km menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/passatin-yerine-gececek-elektrikli

📌Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO'su Ali Haydar Bozkurt, hibrit soranların sayısının son 3 ayda hiç olmadığı kadar arttığını söyledi.

📌Ancak araç tedariğinde sıkıntının sürdüğünü, modeline göre 2-4 ay sonrasına gün verebildiklerini kaydetti.
http://www.autoajans.com/hic-bu-kadar-hibrit-arac-soran-olmamisti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!