Auto Ajans

Haberler

Tasarruf için ilginç formül

Tasarruf için ilginç formül
Paylaş
Mart 26
17:02 2021

Fiat’ın İtalyan fabrikalarındaki maliyet kısma çalışmaları, sendikalarla üreticiyi karşı karşıya getirdi. Sendikaların açıklamasına göre, maliyet azaltılması sonucu temizlik hizmetlerinin ve işçiler için sunulan tuvalet sayıları azaltıldı. Bilindiği gibi geçtiğimiz günlerce Stellantis CEO’su Carlos Tavares, İtalya’daki fabrikalarda üretim maliyetlerinin grubun Fransa veya İspanya’daki tesislerine göre dört kat daha fazla olduğunu söylemişti. Bu açıklamalarla birlikte maliyet azaltma çalışmaları hızlandı. Tavares aynı zamanda fabrika kapatmadan veya işçi çıkarmadan yıllık 5 milyar eurodan daha fazla tasarruf sözü vermişti.

Ancak maliyet kısma çalışmaları sendikalarla sorunlar yaşanmasına yol açıyor. FIM sendikasından Davide Provenzano, Stellantis’in elektrikli 500 üreten Torino’daki Mirafiori fabrikasında işçilerin kullanabileceği tuvalet sayısının, temizlik vardiyalarının ve sıcaklıkların azaltıldığını söyledi, aynı zamanda ulaşım olanaklarını yeniden düzenlendiğini ifade etti. COVID-19 döneminde tuvalet ve temizlik hizmetlerindeki değişimin tamamen tersinin yapılması gerektiği söylenirken, maliyet kısma konusunda daha geniş bir çalışma yapılması tavsiye edildi ve bunun okyanusta bir damla olduğunun altı çizildi. İtalya’daki diğer tesislerde de bu tarz maliyet kısma çalışmalarının olduğu belirtildi. İtalya’da ticari araç üreten Atessa fabrikasında temizlik hizmetlerinin yüzde 35 azaltıldığı ama koronavirüs dezenfeksiyon ve tuvalet sayılarının değişmediği rapor edildi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!