Auto Ajans

Haberler

Kredilerde % 25 büyüme bekliyor

Kredilerde % 25 büyüme bekliyor
Paylaş
Ocak 20
14:08 2020

Otomotiv pazarındaki yüzde 23’lük daralma, kredi kullanımına da yansıdı. 2019 sonu itibari ile otomobil satın alımında banka ve finansman şirketlerinden kullandırılan taşıt kredisi stoku 41 milyar TL olarak gerçekleşti. 20 milyar TL’si sadece finansman şirketleri tarafından kullandırıldı. 2018 yılının aynı dönemine göre finansman şirketleri kredi stoku yaklaşık yüzde 27 azaldı. ALJ Finans Genel Müdürü Soner Irmak, 2020 yılında yeni ve ikinci el araç pazarının artmasıyla birlikte, taşıt kredisi kullanımlarının ve kredi stok büyüklüğünün de yükselmesini beklediklerini belirtti. Irmak, “2020 yılında araç satışlarındaki artış ve taşıt kredisi faizlerindeki düşüş ile krediye olan talebin artması neticesinde, stok büyüklüğünün yeniden gelişim göstererek 25-30 milyar TL bandına oturmasını bekliyoruz. En kötü senaryoda bile 2020 yılında sektörün yüzde 15-20 civarında bir büyüme yakalayacağını; ertelenmiş talebin ve finansal piyasalardaki normalleşmenin büyümeye önemli destek vereceğini düşünüyoruz” dedi.

2020 yılının ALJ Finans için yeniden büyüme yılı olacağını sözlerine ekleyen Irmak, şu bilgileri verdi: “Yeni araç pazarındaki büyümenin yanı sıra, ikinci el piyasasından da daha çok pay almayı planlıyoruz. 2020 yılı içerisinde 1 milyar TL’nin üzerinde yeni kredi kullandırmayı hedefliyoruz. Bu yıl kredi portföyümüzde yüzde 40-45 civarında bir büyüme ve 20 binin üzerinde araç finansmanı sağlamayı planlıyoruz. 2020, yeni teknoloji yatırımları yapacağımız ve geçmiş senelerdeki zayıf büyümenin negatif etkilerini sileceğimiz bir yıl olacak. Bununla beraber bilanço büyümesinin etkisi ile sonraki yıllarda kârlılığımızın hızlı bir şekilde artmasını öngörüyoruz.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

🚘Stellantis, rakipleri karşısında geride kalmamak adına elektriklide atağa kalkacak.

🚘Grup, 2025'e kadar tüm modellerin elektrikli veya hibrit versiyonlarını pazara sunmayı planlanıyor.

🚘Tofaş fabrikasına yeni bir görev verilir mi, merak konusu...

http://www.autoajans.com/stellantis-elektrikleniyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!