Auto Ajans

Haberler

Tatili kısa tutup, tempoyu artırdılar

Tatili kısa tutup, tempoyu artırdılar
Paylaş
Eylül 16
06:00 2020

Koronavirüs salgını döneminde zorunlu duraksamalar yaşayan Türkiye otomotiv sektörü, her yıl Ağustos ayında bakım ve onarım ve planlamaları için verdiği arayı bu yıl daha kısa tutarak üretimi artırmaya çalıştı. Otomotiv Sanayii Derneği’nin açıkladığı verilere göre, otomotiv sektörünün Ağustos ayı üretimi geçen yıla oranla yüzde 44 artışla 75 bin 341 adet olarak gerçekleşti. Otomobil üretimi de yüzde 45 büyüyerek  45 bin 211 adet oldu. Üretimin artmasında fabrikaların tatil molasını kısaltmasının yanı sıra Hyundai Assan’ın yeni i20 nedeniyle İzmit fabrikasında ara vermeden çalışması etkiliydi. İhraç pazarlarında toparlanma süreci devam ederken,  iç pazardaki canlanmanın etkisi üretim rakamlarında olumlu etki yarattı.

Yılın ilk 8 ayında toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 azalarak 712 bin 98 adet oldu. Otomobil üretimi yüzde 21 gerileyerek 485 bin 314 adede inerken, ticari araç üretimi bir önceki yıla kıyasla yüzde 27 daraldı. Ağır ticari araç grubu üretimindeki daralma yüzde 13, hafif ticari araç grubunda yüzde 28 oranında kaydedildi. Traktör ile birlikte toplam üretim 731 bin 901 adede ulaştı. Otomotiv sektörünün ilk 8 ayında kapasite kullanım oranı yüzde 53 olarak gerçekleşti. Kullanım oranları hafif araçlarda (otomobil + hafif ticari araç̧) yüzde 55, ağır ticari araçlarda yüzde 38, traktörde yüzde 40 oldu.

Üretimde ağırlık iç pazara verildi

Pandemi nedeniyle Avrupa’da ticaretin durma noktasına geldiği Nisan 2020’de 10 bin 613 adet olan otomotiv ihracatı; Mayıs’ta 44 bin 406, Haziran’da 70 bin 809, Temmuz’da 78 bin 242 adet olmuştu. Ağustos’ta bu rakam geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 22 düşüşle 42 bin 865 adet olarak kayıtlara geçti. Bu gerilemede ihraç pazarlarının daha tam anlamıyla toparlanamamış olmasının etkisi kadar Türk otomotiv sanayinin bakım arası döneminde iç pazar için üretime ağırlık vermesinin de etkisi oldu.

8 aylık ihracat yüzde 35 geriledi

Ocak-Ağustos döneminde ihracat, bir önceki yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 35 azalarak 523 bin 288 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ihracatı yüzde 32 gerileyerek 360 bin 118 adet olurken, ticari araç ihracatı yüzde 42 azaldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, toplam otomotiv ihracatı ilk sekiz ayda yüzde 14.2’lik pay ile ihracat sıralamasında ilk sıradaki yerini korumayı sürdürdü. Ağustos’ta toplam ihracatın yüzde 12.4’ünü gerçekleştiren otomotiv sanayi, sektörel ihracat sıralamasında ikinci sırada yer aldı. Ocak-Ağustos döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre, toplam otomotiv ihracatı dolar ve euro bazında yüzde 27 azaldı. İlk 8 ayda toplam otomotiv ihracatı 14.7 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 27 düşüşle 5.4 milyar dolara indi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

Yerli modeller yenileniyor! Oyak Renault'nun ürettiği Megane Sedan, makyaj geçirdi. Daha şık tasarıma kavuşan, yeni medya ve sürücü sistemleriyle desteklenen otomobile 115 beygirlik 1.0 TCe motor seçeneği eklendi. http://www.autoajans.com/bursali-megane-yenilendi/

BMW'nin ilk elektrikli modeli i3'ün 200 binincisi banttan indi. i3, markanın elektrikli mobilite alanında ilerlemesini hızlandırdı. BMW, bu kez elektriklide amiral gemisi olacak iNEXT'in heyecanını yaşıyor. http://www.autoajans.com/i-markasinin-oncusu-200-bin-dedi

Üçüncü çeyrek bilançosunu açıklayan Tofaş, net kârını % 71.1, satış gelirlerini % 64.9 artırdı.
🚗Şirket yurt içindeki yoğun talebe bağlı olarak satış hedefini yükseltti.
🚗Tofaş'ın pandemi nedeniyle ihracat gelirleri ise % 20 düştü.
http://www.autoajans.com/ic-pazarda-satis-hedefini-buyuttu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!