Auto Ajans

Haberler

Tebliğ yatırımına hazırız, 6 aylık stok var

Tebliğ yatırımına hazırız, 6 aylık stok var
Paylaş
Şubat 12
08:00 2024

BYD Türkiye’den sonra Çinli SAIC bünyesindeki MG’nin distribütörü Doğan Trend Otomotiv de Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliği için çalıştıklarını, teknik detaylardaki belirsizliklerin netleşmesini beklediklerini açıkladı. Doğan Trend Otomotiv CEO’su Kağan Dağtekin, “Elektrikli araç tebliğine dair hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Birincisi 20 bölgede kendimize ait servis kurulumu. Diğer markaların ve bizim de bunun hala netleştiremediğimiz teknik bir takım detayları var. Bunları TSE ile Sanayi Bakanlığı ile görüşüyoruz. Netleştiği zaman, gereken neyse yapacağız” dedi.

Yanlış algı oluştu: Satış yasağı yok

Önemli bir noktanın altını çizmek istediğini belirten Dağtekin, devletin araç satışını yasaklamadığını ancak yanlış bir algının oluştuğunu söyledi. Kağan Dağtekin, “İnsanlar ‘Biz elektrikli araç alırsak ne yaparız’ diye endişe ediyorlar. Endişe etmelerine gerek yok, satış yasaklanmadı. Önümüzdeki 6 ay yetecek kadar aracımız da var, tedbirliyiz. MG, Aralık’ta iki gemiyi bize yönlendirdi. Bu süre zarfında da bu gereklilikleri tamamladığımız zaman zaten herhangi bir aksaklık olmadan yolumuza devam edeceğiz. Sadece bu işlemleri yapmayanlar ithal edemiyorlar” dedi.

Bayinin yanına dükkan açmak doğru değil

Kağan Dağtekin basın toplantısında yönlendirdiğim “Tebliğ ile ilgili teknik detaylarda sıkıntılar var dediniz, özellikle 20 servis ilgili olarak. Görüşmeler ne üzerine odaklanıyor Ankara ile? Hangi konular üzerinde tam olarak sorun ve sıkıntılar var? Bu yetkili satıcılarla olan ortaklık konusu mu sizin için en önemlisi?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Konulardan bir tanesi o. Bir de rekabet hukukuyla biraz çelişen yerler var. Şimdi bu tesisleri kendimiz kurduğumuz anda bayilerimizle doğrudan rekabet eder hale geleceğiz. Bu anlamda emin olamadığımız, bıraktığımız yerler var. Ortaklık olabilir… Ama ortaklık bizim, “Kendi Kuruluşun” ifadesini karşılıyor mu onun garantisini almamız lazım çünkü bir işler yapıp, bu olmaz, bir de şunu yapın denirse… Yani işin iki tarafı var. Birincisi bu yatırımı yapmış, yetkili servislerimiz var. Bütün bu teknik TSE belgelerine haiz. Bizim onların yanına dükkân açmamız doğru olmaz. Yani ne kadar gerekli gerçekten? Belki de biz bunu yapacağız, yatırım yapacağız, belki de 6 ay sonra gerekli değil de denilebilir. O yüzden temkinli gitmek adına biraz önden araçlarımızı aldık. Tebliğ değişti, kusura bakmayın, biz sizin işiniz elinizden alıyoruz demek gerçekten çok doğru bir şey değil. Orada bir denge gözetmek zorundayız. Bunları çözmeye çalışıyoruz çünkü biz benzinli araç da sattığımız için o alanda elimiz biraz daha rahat. Yani bu tebliğe uyumlama yaparken bu işin yatırımlarını ve gerekenlerini yapacağız tabii ki. Ama bayilerimizi, yetkili satıcılarımızı ve servislerimizi de gözetmek zorundayız.”

Ortaklık mı satın alma mı olacak?

Şu an zaten tebliğdeki teknik şartları, eğitimlerini fazlasıyla yerine getiren 30 tane servislerinin olduğunu kaydeden Doğan Trend Otomotiv CEO’su, “Biz bunların 20’sini ortaklık yoluyla mı yoksa satın almayla mı üzerimize alacağız? Bu detayları konuşuyoruz. Yedek parça yönetimini biz mi yapacağız, bayimiz mi yapsın, işin oralarındayız. O yüzden bu 2-3 ay sürecek demek yani bugün karar alıyoruz, veriyoruz işte haklarını devrediyoruz demek… Yaparız bu işi. Yatırım meselesi çok büyük dev yatırımlardan bahsetmiyoruz ama zamanı yaymak istememizin sebebi aslında bu işi zorluğundan ziyade ne olacağını görelim. Bayilerimize olabildiğince yumuşak bir dokunuşla onların da işlerini gözeterek zira işin de psikolojik tarafı da var” şeklinde konuştu.

1-2 ay içinde ete kemiğe bürünebilir

Doğan Trend Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı Tibet Soysal da süreçle ilgili bir acelelerinin olmadığını belirterek, “Elektrikli araç stoğumuz fena değil. Önümüzdeki ayları garantiye aldık biz, işler çok uzun sürebilir diye. Bayilerimizi mağdur etmeyecek, onları çözümün içinde tutarak bir çözüm oluşturmanın çalışmalarını başlattık. Tahmin ediyorum 1-2 ay içerisinde iyice ete kemiğe bürünebilir desem yanlış olmaz” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!