Auto Ajans

Haberler

2021 senaryoları değişiyor

2021 senaryoları değişiyor
Paylaş
Kasım 30
08:30 2020

Tüm dünya koronavirüste ikinci dalga ile mücadele ederken, vakalar 63 milyonu, hayatını kaybedenlerin sayısı yaklaşık 1.5 milyonu buldu. Türkiye hafta sonu vaka sayısında maalesef ABD’yi geçerek Hindistan’ın ardından ikinci sıraya çıktı. Zaten durum kötüydü de resmi rakamlara yansımıyordu! Aşı ile ilgili müjdeli haberler peşi sıra geliyor ancak ne kadar adil dağıtılacağı tartışma konusu. Şimdiden güçlü ekonomiler büyük siparişler vermiş durumda. Türkiye’nin ilk siparişleri yetersiz kalacak gibi görünüyor. Şimdilik bildiğimiz Çin’den 50 milyon doz, Pfizer-BioNtech’ten 1 milyon doz aşı bekleniyor. Rus Rus Sputnik V için de görüşülüyor. Türkiye’nin 83 milyon, gereken aşı dozunun minimum iki katı olduğu ve nüfusun yüzde 60’ı aşılanmadan hiç kimsenin maskesini çıkarıp hayatına devam edemeyeceğini düşünürsek, kış aylarını bir kenara bırakalım 2021 de zor geçecek.

Gelelim otomotiv sektörüne etkilerine… Üretim, satış, ihracat her şey pandeminin gidişatına bağlı. 2020 yılı acı-tatlı bir şekilde kapanıyor. Üretim ve ihracat bir nebze olsun salgının yaralarını sararken, satışların 800 bin adedin üzerinde kapanması bekleniyor. İç pazar için önümüzdeki yılla ilgili tahminler ise yavaş yavaş aşağı yönlü revize edilmeye başlandı. ‘2020’ye benzer seyreder’ yorumları değişiyor. ‘En iyi ihtimalle 700 bin adetler çıkar’ açıklamaları geliyor.

Fabrikalar yeniden kapanır mı?

Rekor vakalar sonrası kapanmalar açıklandı. Birçok şirket de evlerine geri dönmeye başlarken, ofiste çalışan sayısı yüzde 20 seviyesini geçmiyor. Her ne kadar markalar geliştirdikleri online hizmetlerle tüketicilerin yanında olsa da içinde bulunduğumuz durum Nisan’dan çok farklı, tablo oldukça vahim. Sağlık çalışanları, şirketler, salgın ile mücadele etmeyi öğrendi, tecrübeli ama… Vakalar kontrol edilemez noktaya gelirse fabrikaların yeniden kapanması gündeme gelebilir. Keza Avrupa’da da benzer risk var. AB ülkelerinin Türkiye’den daha hassas olduğunu düşünürsek, herkesi tedarik endişesi sardı. Bu da doğal olarak 2021’de otomotiv pazarının gidişatını belirleyecek en önemli etkenlerden biri olacak. Farkındaysanız ekonomi ile ilgili hiçbir faktörü hesaba katmadım bile. O taraftaki senaryoları siz üzerine ekleyin.  

Senaryolar revize ediliyor

Üretim ve ihracat tarafına bakarsak; Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), Taşıt Araçları Tedarik Sanayi Derneği (TAYSAD), kısa vadede zorlanacaklarını ifade ediyor. Örneğin TAYSAD’ın yaptığı anketten tedarik sanayinde pozitif vaka sayısının iki katına çıkması bekleniyor. Avrupa’daki kapanmaların kısa vadede otomotiv sanayi için olumsuz olduğuna dikkat çekiyorlar. Tahmin yapmanın imkansız hale geldiği ve ilk çeyreğin soru işareti olduğu konusunda hemfikirler. Küresel araştırma ve analiz şirketleri de 2020 tahminlerini revize ediyor. LMC Automotive; Çin, ABD ve Avrupa pazarları için 2021 için büyüme beklense de parlak günler olan 2017’ye dönüş için 2024 yılını işaret ediyor. Tabii ki bu tahminler de şimdilik, her an yeni değişiklikler olabilir. Sözün özü hepimiz için bu kış zor geçecek ama ünlü Alman şair Friedrich Hölderlin’in ‘Tehlike büyüdükçe ümit de büyür’ sözü ile baharın çok uzak olmadığını hatırlatmak isterim…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘SUV modasına küçük Smart da uydu.

🚘Mercedes-Benz ve Geely ortaklığında geliştirilen Smart SUV'un konsepti Eylül'de tanıtılacak.

http://www.autoajans.com/smart-suv-icin-geri-sayim/

🚘Porsche elektrikli otomobil dünyasında popüler olan Taycan modelinin yeni versiyonları üzerinde çalışıyor.

🚘Cross Turismo'dan sonra coupe ve cabrio Taycan gündemde.

🚘Yeni nesil Macan da elektrikli olacak.

http://www.autoajans.com/ustu-acik-taycan-mi-geliyor

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!