Auto Ajans

Haberler

Tehlike çanları çalıyor

Tehlike çanları çalıyor
Paylaş
Mayıs 13
14:21 2019

Türkiye’de ilk 4 ayda yüzde 48 oranında daralan iç pazar ve Avrupa Birliği’nin (AB) önemli ekonomilerinin vites düşürmesi, üretim ile ihracatı vurdu. Üretim, ihracat ve iç satışlar yılbaşından bu yana düşmeye devam ediyor. ÖTV teşviği, hurda araç desteğinde artan matraha rağmen onbinlerce kişiye istihdam sağlayan otomotiv sektöründe tehlike çanları çalıyor. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, Nisan’da toplam otomotiv üretimi yüzde 7.7 gerileyerek 138 bin adetten 127 bin adede geriledi. Otomobil üretiminde düşüş yüzde 8.1’i buldu. İhracat tarafına bakıldığında tablonun daha endişe verici olduğu görüldü. İhracat Nisan’da adet bazında yüzde 9.4 düşüş gösterirken, binek otoda kan kaybı yüzde 17.2 oldu. Paritenin etkisiyle dolar bazında ihracat geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 22.1 geriledi.

4 aylık verileri incelediğimizde toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 13 azalarak 489 bin 429 adet, otomobil üretimi de yüzde 14 gerileyerek 322 bin 281 adede indi. Ticari araç grubunda toplam üretim yılın ilk 4 aylık döneminde 2018’e oranla yüzde 11 azaldı. Bu dönemde üretim hafif ticari araçta yüzde 9, ağır ticari araç grubunda yüzde 29 gibi sert şekilde geriledi.

AB pazarları daralıyor

Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı AB pazarlarında yaşanan daralmalar, ihracatı olumsuz etkiledi. Özellikle Almanya, Fransa gibi ülkelerde yaşanan düşüşler dış satımda hissedildi. Ocak-Nisan döneminde toplam ihracat adet bazında yüzde 8 azalarak 426 bin 26 seviyesinde gerçekleşti. Oto ihracatı da yüzde 12 oranında düşerek, 275 bin 967 adet olarak kaydedildi. Toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 7 azalırken, euro bazında yüzde 1 arttı. Aynı dönemde toplam otomotiv ihracatı 10.5 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Otomobil ihracatı yüzde 14 azalarak 3.9 milyar dolar oldu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!