Auto Ajans

Haberler

Tek başına ihracatın % 89’una imza attı

Tek başına ihracatın % 89’una imza attı
Paylaş
Ekim 26
10:58 2019

TürkTraktör, ilk 9 aylık performansı ile sektördeki kesintisiz liderliğini 13’üncü yılına taşıdı. Şirket, Ocak-Eylül döneminde 6 bin 893 adet yurt içi traktör satışı ile pazar payını artırarak yüzde 45’e ulaştırdı. TürkTraktör, New Holland ve Case IH markaları ile pazardaki lider konumunu korudu. 2018’i traktör ihracatında yurt dışı ciro rekoruyla tamamlayan TürkTraktör’ün başarı grafiği bu yıl da devam etti. Şirket, ilk 9 ayda yurt dışı satış adetlerini geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artırdı, 11 bin 905 adede yükseltti. Bu sonuç ile Türkiye’nin toplam traktör ihracatının da yüzde 89’unu tek başına gerçekleştirmiş oldu.

TürkTraktör yurt içi ve yurt dışı pazarlara sunduğu traktörleriyle toplam satışta 18 bin 798 adede ulaştı. Şirket bu dönemde 15 bin 695 adet traktör ve 9 bin 296 adet motor üretti. Türkiye’nin toplam traktör üretiminin yüzde 76’sını karşıladı. TürkTraktör, ilk 9 ayı 2 milyar 723 milyon TL toplam ciro ile kapatırken, şirketin yurt dışı cirosu yüzde 27 büyüyerek 1 milyar 664 milyon TL oldu. TürkTraktör’ün ilk 9 aylık dönemdeki brüt kârı 363 milyon TL, FAVÖK tutarı 245 milyon TL olarak gerçekleşti. 2019’un 3. çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla net kârı yüzde 61 artışla 22 milyon TL’ye ve Eylül sonu itibariyle 9 aylık kârı 44 milyon TL’ye ulaştı.

Liderliği 13’üncü yıla taşıyacağız

9 aylık döneme ait finansal sonuçları değerlendiren TürkTraktör Genel Müdürü Aykut Özüner,“TürkTraktör olarak, değişen ve zaman zaman zorlu şartlara rağmen ülke tarımını daha ileriye götürecek ve çiftçilerimizin hayatını kolaylaştıracak teknoloji yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu yılın ilk 9 aylık döneminde ulaştığımız yüzde 45’lik pazar payı, sektördeki kesintisiz liderliğimizi 13. yılına taşıyacağımızı gösteriyor. Her geçen yıl yurt dışı satış grafiğinde de çıtayı yükseltmeye devam ediyoruz. Dünyada daha fazla sayıda çiftçinin Türkiye’deki fabrikalarımızda ürettiğimiz traktörleri kullanması bizler için ayrı bir gurur kaynağı olmaya devam ediyor” diye konuştu.  

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Hyundai, tasarımı uzay gemisini andıran yeni modeli STARIA'ya satışa sundu.

🚘9 kişilik fütüristik STARIA hem binek hem ticari amaçlı kullanılabiliyor. Fiyatı 659 bin 900 TL.
http://www.autoajans.com/uzay-gemisini-andiran-hyundai

⚡️Mercedes’in performans markası AMG, elektrikli vizyonunu yeni bir konseptle tanıttı.

⚡️Formula 1'den esintilerin görüldüğü Vision AMG, 2025'te yollara çıkacak.
http://www.autoajans.com/amgden-elektrikli-super-otomobil

🚘Eski günlerini arayan otomotiv fuarları yeni konsept arayışında.

🚘Tokyo Otomobil Fuarı mobilite dünyasına ayak uydurmak amacıyla Japan All-Industry Show’ ismiyle düzenlenecek.
http://www.autoajans.com/tokyo-fuari-ismini-degistirdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!