Auto Ajans

Haberler

Tesla Türkiye pazarına giriyor

Tesla Türkiye pazarına giriyor
Paylaş
Ocak 26
10:10 2022

Dünyanın en çok satan elektrikli otomobil markası Tesla resmen Türkiye’ye geliyor. Tesla, 2019’da Zorlu Center’da showroom açarak pazara girmeyi hedefliyordu ancak ABD’nin ülkemize getirdiği ek vergiler nedeniyle bu planını rafa kaldırmıştı. Berlin fabrikası ile ek vergi yükünden kurtulan Tesla, Türkiye’de satış ve satış sonrası faaliyetlerini hayata geçirecek. Tesla’nın 2022 yılı sonuna doğru hizmet vermeye başlaması bekleniyor. Tesla Motorsporları Satış ve Hizmetler Limited Şirketi’ni kuran Tesla Genel Müdürlük görevine Lufthansa’dan Kemal Geçer’i getirirken, Türkiye operasyonu E-Garaj’ın kurucu ortağı Emir Tunçyürek’e bağlandı.

İlk etapta hangi modeller gelecek?

Tesla’nın ilk etapta Berlin fabrikasında üretilen Model Y ile Şanhghay tesisinde bantlardan inen Model 3’ü Türkiye’de satışa sunması tahmin ediliyor. ABD’nin Türkiye için ithal otomobile uyguladığı yüzde 60’lık ek vergi nedeniyle Model S ile Model X’in gelmesi zor görünüyor. Ancak önümüzdeki dönemde bu ek ithalat vergisinin kalkması veya Berlin ile Şanghay fabrikalarında bu modellerin üretilmesi halinde, ürün gamı genişleyecektir.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!