Auto Ajans

Haberler

Tesla Türkiye’ye kaça geldi?

Tesla Türkiye’ye kaça geldi?
Paylaş
Nisan 04
08:38 2023

Uzun süredir beklenen Tesla, Türkiye pazarına resmen giriş yaptı. Şirket bugün itibariyle internet üzerinden sipariş almaya başladı. Tesla, Türkiye pazarında Berlin fabrikasında üretilen ve ek Gümrük Vergisi’ne takılmayan Model Y’yi tüketicilerle buluşturacak. Müşteriler, teslimatları Mayıs 2023’te başlayacak olan Model Y’yi konfigüre ederek sipariş edebilecek. Tesla Türkiye’ye oldukça rekabetçi fiyatlarla geldi. Tesla’nın fiyatları pazardaki dengeleri değiştirebilir. Arkadan itişli  455 km menzile sahip Model Y 1 milyon 563 bin TL’den, 533 km menzilli çift motorlu dört çeker Model Y Long Range 1 milyon 634 bin TL’den, 514 km menzilli cift motorlu dört çeker Model Y performance 1 milyon 795 bin TL’den satışa çıktı. Müşteriler 10 bin TL ödeme yaparak sipariş verebilecek.

Tesla Türkiye’deki çevrimiçi Tasarım Stüdyosu’nun yanı sıra İstanbul’da bir pop-up mağaza ile varlık gösteriyor. Model Y, müşterilerin aynı zamanda test sürüşü yapabileceği İstanbul Kanyon AVM’de sergileniyor. Pop-up mağaza Mayıs ayında Akasya AVM ile şehrin Anadolu yakasında açılacak. Teslimatlar başlayana kadar İstanbul’da bir de servis merkezi açılacak. Bu merkez, Tesla sahiplerinin araçları için hızlı ve sorunsuz servis hizmetine erişmesini sağlayacak. Tesla, piyasa koşulları daha uygun hale geldiği Model 3, Model S ve Model X için de konfigüratörü açacağını duyurdu. 

30 şarj noktası

Tesla ayrıca İstanbul, Edirne, Bolu ve Ankara’da toplam 30 şarj yeri içeren, ülkenin ilk Supercharger istasyonlarını açıyor. Bununla birlikte, Tesla sahipleri kolayca Ankara’dan Lisbon’a veya Norveç’te kuzey kutup dairesinin de kuzeyine Trömsö’ye seyahat edebilecek. Tesla tarafından tasarlanan ve inşa edilen Supercharger’da Model Y sadece 15 dakikada 270 kilometreye kadar menzile kavuşabilcek. Türkiye’deki Supercharger istasyonları CCS Tip 2 giriş destekleyen Tesla ve Tesla olmayan elektrikli araçların kullanımına açık olacak.  

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!