Auto Ajans

Haberler

Tesla’nın dijital devrimi

Tesla’nın dijital devrimi
Paylaş
Nisan 16
12:58 2019


Dijitalleşme her alanda etkili olmaya devam ediyor. Satın alma alışkanlıklarından, yaşam biçimine kadar etkisini daha fazla göstermeye başlıyor. Bunun otomotiv dünyasındaki yansımaları çok daha ilginç oluyor.

Birçok konuda farklı bir noktada duran Tesla, yine herkesi şaşırtmayı başarıyor. Geçtiğimiz günlerde tüm showroomlarını kapatıp, dijital yollarla araçlarını planını açıklamıştı. Masrafları kısmak, yatırımları farklı alanlara yönlendirmek adına alınan bu kararda, kaç showroom kapanacağı gibi detaylar net değildi.

Şimdi Tesla, en başta düşündüğünün aksine daha yumuşak bir dijital dönüşüm yapacak gibi görünüyor. Buna göre daha fazla showroom açık kalmaya devam edecek ve bu showroomlar, genel olarak görünürlüğü yüksek yerler olacak. Apple tarzı daha sade bir tarzın yanı sıra daha az çalışan görev alacak.

Tüketici hazır mı?

Her ne kadar Tesla hazır gibi görünse de, birçok uzman araç satın alma konusunda ‘dijital showroom’ fikrine sıcak bakmıyor. Hatta bu sonuçlara göre milenyaller için bile fiziksel bir showroom daha cazip geliyor.

Tesla’nın dijital devrimini kademeli olarak yapması da bu açıdan önem taşıyor. Ancak daha fazla showroom açık tutmaları, araç fiyatlarının da daha yüksek olması anlamına geliyor. Bununla birlikte showroomlar dijital olsa da, servis ağı için fiziksel mekanlar olmazsa olmaz. Tesla’nın 2019 yılı için daha iyi servis alanları hedefi bulunuyor. Buna göre merkezlerden ziyade, servis alanlarında da daha fazla yedek parça bulunduracaklar.

Tesla 35 bin dolara sattığı standart Model 3 versiyonunu online olarak sunmaya devam ediyor. Bu model şimdilik sadece ABD’den alınabilse de, yakın zamanda Avrupa ve Çin’de de siparişe açılması bekleniyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche 2021'de 300 bin adetlik satış barajını geçerek rekor kırdı.

📌Taycan satışları % 106 oranında artarken, ikonik modeli 911'i geçmesi dikkati çekti.
http://www.autoajans.com/taycan-911-satislarini-solladi

🚗Skoda, Ocak ayı sonunda tanıtılacak Enyaq Coupe iV'nin eskizlerini paylaştı.

🚗Araç aerodinamik özellikleri sayesinde SUV versiyondan daha fazla menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/enyaq-ivnin-coupesi-gun-sayiyor

🚗Tesla Cybertruck'ın lansmanı yılan hikayesine döndü.

🚗1 milyon ön sipariş alan Cybertruck'ın üretimi yine ertelendi.
http://www.autoajans.com/uretimi-bir-kez-daha-ertelendi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!