Auto Ajans

Haberler

Ticarilerde dizel tarih oluyor

Ticarilerde dizel tarih oluyor
Paylaş
Ocak 07
14:03 2022

Stellantis, Peugeot, Citroen ve Opel’in ticari araçları için önemli bir karara imza attılar. Üç marka kompakt ve orta ölçekli hafif ticarilerini AB’de Ocak ayından itibaren sadece elektrikli olarak satışa sunacaklar. Böylece yüksek emisyona sahip içten yanmalı motorlu versiyonlar rafa kaldırılmış olacak. Bununla birlikte hafif ticari araçların camlı ve kapalı kasa versiyonları için AB ile İngiltere dışındaki müşterilerin araçları içten yanmalı olarak sipariş edebilecek.

Hangi modeller etkilenecek?

Araçların ağırlıkları ve tasarımları itibariyle daha fazla yakıt tükettikleri ifade edilirken, Stellantis bu modellerdeki emisyon oranlarını hızla düşürmek istiyor. Yeni stratejiden Peugeot Rifter, Citroen Berlingo, Opel Combo Life, Peugeot Expert/Traveller, Opel Vivaro/Zafira Life ve Citroen Jumpy Combi/SpaceTourer etkilenecek. Stellantis markalarından Fiat ise Doblo ile Scudo modelleri için benzer bir kararı henüz açıklamadı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!