Auto Ajans

Haberler

Tofaş da medikal malzeme üretmeye başladı

Tofaş da medikal malzeme üretmeye başladı
Paylaş
Mart 30
13:54 2020

Tofaş, dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında, sağlık çalışanlarına için tıbbi destek ekipmanları üretmeye başladı. Sağlık personelini ve hastane ortamını virüsten korumak amacıyla geliştirilen biyolojik örnek alma kabini ile entubasyon kabini Bursa Bursa Şehir Hastanesi hekimlerine teslim edildi. Tofaş, bu ekipmanlara ek olarak bu hafta itibariyle “siperlikli maske”nin seri üretimine başlayarak, sağlık çalışalarına destek sağlayacak. Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Türkiye’nin öncü sanayi ve Ar-Ge şirketlerinden biri olarak, Koronavirüs ile verilen mücadeleye gereken desteği vermeye çalışıyoruz. Fedakarlıkla çalışan sağlık personelinin korunmasına katkı sunmak için harekete geçtik. Mühendislerimiz, çok sayıda saha ve ofis çalışanlarımız örnek bir çalışma sergilediler. Kısa sürede, yurt dışından aldıkları kabin örneklerini daha da geliştirdiler; siperlikli maskeyi ise seri üretime hazır hale getirdiler” dedi. Bu hafta 5 bin adetin üzerinde ekipmanı üreterek hastanelerimize dağıtacaklarını belirten Eroldu, şöyle devam etti: “Tıbbi destek ekipmanları üretmeye, yaşadığımız bu zorlu süreçte sağlık personelimize destek olmaya devam edeceğiz. Ürettiğimiz ekipmanlara çok sayıda ihtiyaç olduğu bilgisini alıyoruz. Kendi üretim kapasitemizi kullanmanın yanı sıra üretmeye başladığımız ve hekimler tarafından doğrulanan ekipmanların tasarımlarını ilgilenen firmalara da açacağız. Bu tasarımları, farklı sektörlerde faaliyet gösteren firmalar da üretebilir. Ekipmanlara PDF formatında 2 boyutlu teknik resimler ve CAD data (IGES/PARASOLID) formatında yayınlayacağımız https://tofas.com.tr adresinden ulaşılabilecek. Böylelikle başka firmaların da gerekli tıbbi standartlarda hızla üretim yapmasına olanak sağlayarak, yüksek sayılara ulaşılmasına destek olmak istiyoruz.”

Sağlık çalışanları için çok önemli

Tofaş Fabrikası’nda üretilen ekipmanların tamamı koronavirüs testleri esnasında, sağlık personelinin maksimum seviyede korunması için geliştirildi. Tüm hastane ve sağlık  personeli için çok  önemli olan ve hasta ile yüz yüze  çalışırken personeli  aerosollerden koruyan siperlikli maskeler için yüksek adetlerde üretime imkan verecek şekilde kalıp üretimi tamamlandı; bu hafta seri üretime hızla geçilecek.  “Entübasyon kabini” de hastalardan numune alırken hemşire ve doktorların korunması amacıyla kullanılıyor. Kabin, hasta  yada  virüs  şüphesi olan  kişi  bu  kabinin içine girdikten  sonra  şeffaf olan ve izole  edilmiş  delikleri olan ön kısımdan  sağlık personelinin  numune  alma işlemini yapabileceği şekilde tasarladı. Bu şekilde sağlık çalışanı örnekleri güvenli bir şekilde alabilirken; her kullanımdan sonra da kabininin içinde yer alan ultraviyole ışık sistemi ile dakikalar içersinde bir sonraki hastaya kadar virüs yayılımına izin vermeyecek şekilde temizlenmesi sağlanıyor. Biyolojik örnek alma kabini ise entübasyon operasyonu sırasında, hastalar operasyon yatağındayken doktorları aerosollerden koruyor. Tofaş mühendisleri, kabini tasarlarken yüksek enerjili mor ötesi   ışın lambaları ile   sterilizasyon sağlayacak  sistemler geliştirdiler. Ayrıca, kabin içinde negatif basınç oluşumu elde edilerek, hem  sağlık personelinin  hem de  test yapılan kişinin korunması sağlandı. Tüm bu geliştirmelerde konu uzmanı doktorların görüşleri  alındı ve Tofaş Ar-Ge’de numune  ürünler üzerinde   doğrulamalar  yapıldı.​

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Yenilenen VW Caddy, önümüzdeki hafta Türkiye'de satışa sunulacak.

🚘Araç, sürüş destek sistemleri, dijitalleştirilmiş teknolojik özellikleri ve konfor donanımlarıyla öne çıkıyor.

🚘Yeni motorun gücü % 20 artarken, yakıt tüketimi % 15 düşürülmüş.

http://www.autoajans.com/yeni-caddy-otomobil-konforunda

📌Herkesin bu dönemde 'Oksijen'e ihtiyacı var. Oksijen havamızı değiştirecek.

📌Türkiye'nin tek hafta sonu gazetesi Oksijen bayilerde, kaçırmayın... @GazeteOksijen #OKSİJEN

📌Hyundai Assan'da CEO ve Başkanlık görevine Sangsu Kim getirildi.

📌30 yıldır Hyundai Motor'da çalışan Kim, birçok ülkede üst düzey görevlerde bulundu.

📌Şirketin 3. modeli Bayon'u banttan indirmek Kim'e kısmet olacak.

http://www.autoajans.com/hyundai-assana-yeni-baskan

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!