Auto Ajans

Haberler

Tofaş’tan yeni Doblo yatırımı

Tofaş’tan yeni Doblo yatırımı
Paylaş
Ekim 27
08:00 2020

Tofaş’ın 2000 yılından bu yana üreterek dünya pazarlarına ihraç ettiği Fiat Doblo yenileniyor. Tofaş, 28 milyon euro yatırımla markanın hafif ticari araçtaki lokomotif modelinin üretim süresini 1 yıl uzatacak. Tofaş, proje süresini 2022’ye uzatırken, yenilenen Doblo’dan 150 bin adet üreteceğini bildirdi. Üretilecek araçların yüzde 75’i dünya pazarlarına ihraç edilecek. 2000’de üretimine başlanan ve Tofaş’ın tarihini değiştiren Fiat Doblo’dan bugüne kadar 2 milyon adedin üzerinde üretildi. 1.5 milyon adetten fazla araç ihraç edildi.

Tofaş, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı duyuru ile Doblo ile ilgili yeni planlarını açıkladı. Şirket KAP’a şu açıklamayı yaptı: “Şirketimiz Yönetim Kurulu tarafından, TOFAŞ Bursa fabrikasında üretilen Doblo modelinin  üretim süresinin 1 yıl uzatılmasına ve yatırım çalışmalarına başlanmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda en son 28.05.2013 tarihli özel durum açıklaması ile 2009-2021 olarak kamuya duyurulan proje süresi 2022 yılsonuna kadar uzatılmıştır. 2009-2020 döneminde proje kapsamında yaklaşık 1.1 milyon adet üretim gerçekleşmiş olup, yeni yatırımın ve süre uzatımının da katkısıyla tüm proje döneminde yaklaşık yüzde 75’i ihracat pazarlarına yönelik olmak üzere, yaklaşık 1 milyon 250 bin adet üretim hedeflenmektedir. Bu kapsamda 2021 yıl sonuna kadar yaklaşık 28 milyon euro yatırım yapılması öngörülmekte olup, yeni motorlu araçların üretimine 2021 yılı ortasında başlanması planlanmaktadır.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche 2021'de 300 bin adetlik satış barajını geçerek rekor kırdı.

📌Taycan satışları % 106 oranında artarken, ikonik modeli 911'i geçmesi dikkati çekti.
http://www.autoajans.com/taycan-911-satislarini-solladi

🚗Skoda, Ocak ayı sonunda tanıtılacak Enyaq Coupe iV'nin eskizlerini paylaştı.

🚗Araç aerodinamik özellikleri sayesinde SUV versiyondan daha fazla menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/enyaq-ivnin-coupesi-gun-sayiyor

🚗Tesla Cybertruck'ın lansmanı yılan hikayesine döndü.

🚗1 milyon ön sipariş alan Cybertruck'ın üretimi yine ertelendi.
http://www.autoajans.com/uretimi-bir-kez-daha-ertelendi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!