Auto Ajans

Haberler

Togg borsaya açılacak

Togg borsaya açılacak
Paylaş
Kasım 25
08:10 2022

Togg CEO’su Gürcan Karakaş ile yaptığımız toplantıda 29 Ekim’de seri üretime geçen Türkiye’nin Otomobili Togg’un ABD’li elektrikli araç start-up’ları gibi borsaya açılmayı hedeflediği ilk kez ortaya çıktı. Şirket, tek bir araç üretmeden rekor piyasa değerine oluşan Lucid Motors, Rivian ve elektriklide dünyanın bir numarası Tesla gibi halka açılmanın planlarını şimdiden yapıyor.

Gürcan Karakaş, her profesyonel şirketin eninde sonunda büyümesi, daha ileri noktaya gitmesi için halka açılması gerektiğini bildiklerini söyledi. Karakaş, “Biz şimdiden hazırlanıyor muyuz, hazırlanıyoruz. Ama her işi bıraktık sırf ona hazırlanıyoruz değiliz. Bizim en büyük şansımız sıfırdan beyaz sayfa yapmamız. Orta ve uzun vadede nereye doğru gideceğimize baktığımız zaman, kuvvetle muhtemel halka arza yurt dışında olur diye düşünüyoruz. Çünkü bizim bu aşamada ulaşacağımız pazar payımızın herhalde daha büyük bir borsada değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tarih olarak hissedarlarımızla konuştuğumuz bir takvim var ama şu an duyuramayız” açıklamasını yaptı.

Ne kadar kredi kullandı?

Togg, 15 seneye yayılmış 3.5 milyar euroluk bir yatırım gerçekleştiriyor. Bu yatırım 5 farklı modelde akıllı cihaz, 175 bin adet üretim ve mobilite ekosisteminin çekirdeğini kapsıyor. 2019’dan bugüne kadar 1.5 milyar euro yatırım yaptı. Bunun 500 milyon eurosu öz sermaye ile geri kalanı kredilerle gerçekleştirildi. Kredilerin bir kısmı yurt içi, bazıları da export. 2023 sonu itibarıyla Togg için toplamda 1.8 milyar euroluk kaynak harcanacak. Bu kaynağa akıllı cihaz, kampüs ve teknoloji geliştirmek için yapılan yatırımları da dahil.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!