Auto Ajans

Haberler

TOGG ile buluşup üyeleri korkuttular!

TOGG ile buluşup üyeleri korkuttular!
Paylaş
Şubat 01
07:00 2021

Tedarik sanayi şirketleri, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) online platformda biraraya gelerek iş birliklerini nasıl büyüteceklerini, hangi alanlara yoğunlaşmaları gerektiğini masaya yatırdı. Yeni Teknolojiler Yol Haritası ve Ar-Ge Yetkinlik Gelişim Programı’nın tanıtımının da yapıldığı toplantıya Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği’ne (TAYSAD) üye 200 şirketin temsilcisi, TAYSAD yöneticileri ve TOGG CEO’su Gürcan Karakaş katıldı. Elektrikli ve hibrit araç teknolojilerinin dünyaya beklenenden daha çabuk yayıldığının altını çizen TAYSAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Yazıcı, “Yeni teknolojiler otomotiv sektöründe hayatta kalmak istiyorsanız mutlaka adapte olmamız ve üzerine çalışmamız gereken bir konu. Elektrikli araçlara gereken teknolojilerin geliştirilmesi için Türkiye’de uygun ortamın yaratılmasına, üye firmaların bu teknolojileri geliştirebilmesi adına gerekli bilgi seviyesi ve altyapıya ulaşmasına destek olmak istiyoruz. Bu kapsamda, geçtiğimiz günlerde TOGG CEO’su Gürcan Karakaş ile tedarikçilerimizi online konferans aracılığıyla biraraya getirdik. Karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk. Teknolojinin Türkiye otomotiv endüstrisine etkilerinden bahsettik” dedi.

Parça sayısı yüzde 50 azalacak

2020 yılı başında içten yanmalı motorlu araçların oranının yüzde 85 olarak öngördüklerini söyleyen Yazıcı, şöyle devam etti: “Elektrikli ve hibrid araç oranı en fazla yüzde 15 olur diyorduk. Avrupa’da 2020 yılının ilk 9 ayında  elektrikli ve hibrit araçların payı yüzde 20’ye kadar çıktı. Yani öngörümüzden daha hızlı bir değişim var. Elektrikli araçların artışına paralel, tedarik sanayi olarak yeni parçaları üretebilir hale hızla gelmeliyiz. 2030 yılına gelindiğinde konvansiyonel araçların parçaları yüzde 50 oranında düşecek. Yani, bundan 10 yıl sonra eğer elektrikli araçlara özgü yeni parçaların üretimine geçemezsek, tedarik sanayinin cirosu yarı yarıya düşecek ve belki firmaların yarısı olmayacak.”

TAYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kanca da yıkıcı teknolojilere değinerek tedarik sanayi şirketlerinin endişeli olduğunu ancak kendilerini biraz zorlamaları gerektiğine dikkat çekti. Toplantıda konvansiyonel araç parçalarının önümüzdeki dönemde yarı yarıya gerileyeceğini aktardıklarını belirten Kanca, “Biraz korkutmuş olduk. Korkutmak iyi, motivasyon oluyor Türkiye’de. Rakiplerimiz çok önde, yetişmeliyiz” diye konuştu. Tedarikçi seçimlerini tamamladıklarını açıklayan TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, “Toplam 101 tedarikçinin yüzde 75’i yerli ve bunun da çoğunluğu TAYSAD üyesi kuruluşlardan, yüzde 25’i ise tüm dünyadan kuruluşlardan oluşuyor” açıklamasını yapmıştı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

🚘Stellantis, rakipleri karşısında geride kalmamak adına elektriklide atağa kalkacak.

🚘Grup, 2025'e kadar tüm modellerin elektrikli veya hibrit versiyonlarını pazara sunmayı planlanıyor.

🚘Tofaş fabrikasına yeni bir görev verilir mi, merak konusu...

http://www.autoajans.com/stellantis-elektrikleniyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!