Auto Ajans

Haberler

TOGG, OSD’ye üye olabilecek mi?

TOGG, OSD’ye üye olabilecek mi?
Paylaş
Ocak 13
05:30 2020

Türk otomotiv sektörünün en önemli çatı kuruluşlarından Otomotiv Sanayi Derneği (OSD), uzun bir aradan sonra yeni üyeler kabul etmeye hazırlanıyor. 14 üyeli OSD, 2022 yılında iki yeni şirkete daha kapılarını açabilir. Bunlardan biri Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), diğeri de resmi yatırım kararını açıklamayı sürekli erteleyen Volkswagen Grubu. Manisa’da yaklaşık 1 milyar TL sermaye ile Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kuran VW Grubu’nun kararını Şubat’ta vereceğini hatırlatalım. Üretimi sona erecek Honda Türkiye’nin de 2021’de OSD’den ayrılacağını ekleyip, parantezi kapatalım.

İlk üyelik teklifi ODD’den geldi

Gelelim TOGG’a… Yerli otomobil tüm Türkiye’yi heyecanlandırdı. Doğal olarak otomotiv sektörünün ve sanayinin çatı kuruluşları da TOGG’u bünyelerinde görmek için sabırsızlanıyor. Hızlı davranan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), üyelik daveti yaptı bile. ODD Başkanı Ali Bilaloğlu, Gladyatör Ödülleri gecesinde yerli otomobille gururlandıklarını, TOGG’a üyelik teklifi götürdüklerini paylaştı.

Ancak OSD’ye üye olmak o kadar kolay olmayacak gibi görünüyor. OSD Başkanı Haydar Yenigün, üyelik için seri üretimin başlaması gerektiğini ancak bunun yeterli olmadığını açıkladı. Kendisi de üyelik aşamasında önemli bir prosedür ve süreç olduğunu kısa süre önce öğrenmiş. Nasıl mı? OSD’ye başvurulduktan sonra OSD bilirkişi heyeti kuruyor ve ekip gidip fabrikada incelemelerde bulunuyor. Yüksek kalitede üretim yapılacağına dair kanaat getirildikten sonra test edilip onaylanıyor. Ve bu işlemlerden sonra başvuru kabul ediliyor. Tüm bu prosedüre bakarken, aklıma çılgın sorular geliyor. ‘Türkiye’nin 60 yıllık hayali yerli otomobili üretecek olan TOGG, OSD’nin şartlarını ya karşılayamazsa ne olacak’ diye…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Mercedes-Benz, sıfırdan tamamen elektrikli olarak tasarlanan ilk modeli EQS'nin teaser'ını paylaştı.

🚘EQS özellikleriyle S-Serisi'nn elektrikli versiyonu olmaktan daha ileriye gitmeyi amaçlıyor.

http://www.autoajans.com/eqs-s-serisini-ileriye-tasiyacak

🚘Stellantis, rakipleri karşısında geride kalmamak adına elektriklide atağa kalkacak.

🚘Grup, 2025'e kadar tüm modellerin elektrikli veya hibrit versiyonlarını pazara sunmayı planlanıyor.

🚘Tofaş fabrikasına yeni bir görev verilir mi, merak konusu...

http://www.autoajans.com/stellantis-elektrikleniyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!