Auto Ajans

Haberler

Togg’da ilk kaynağı CEO’nun robotu yapıyor

Togg’da ilk kaynağı CEO’nun robotu yapıyor
Paylaş
Kasım 25
08:00 2022

Ekim’de resmi açılışı yapılan Togg Teknoloji Kampüsü, Gövde, Boya ve Montaj tesislerinin yanı sıra Ar-Ge Merkezi, Stil Tasarım Merkezi, Prototip Geliştirme ve Test Merkezi, Strateji ve Yönetim Merkezi ile Kullanıcı Deneyim Parkı birimlerini de barındırıyor. 1.2 milyon metrekarelik alan üzerine inşa edilen kampüs, 230 bin metrekare kapalı alana sahip.

Togg Teknoloji Kampüsü’nün üretim hatlarında 250 robot çalışıyor. Robotlara Togg’da çalışan 250 kişinin ismi verilmiş. İlk kaynağı yapanın robotun ismi de Gürcan Karakaş. Fabrikada otomasyon yüzde 90 gibi çok yüksek seviyede. Özetle tüm işleri robotlar yapıyor.

Gemlik Kampüsü, 3 dakikada bir araç üretebiliyor. 15 saniyede gibi kısa sürede banttan inecek aracın modelin değiştirilebiliyor. Örneğin C-SUV yerine C-XCoupe üretilebiliyor. Bu da büyük bir esneklik sağlıyor.

Kaliteyi garanti etmek adına araçlar 600 noktadan tek tek kontrol ediliyor. Her parçasına milimetrik şekilde inceleniyor.

Avrupa’nın en çevreci boyahanesi

Avrupa’nın en temiz boyahanesi Gemlik’e kurulmuş. 5 gr/m2’den az “uçucu organik bileşen” salımı ile Türkiye’deki yasal sınırın 9’da 1’i, Avrupa’daki yasal sınırın ise 7’de 1’i bir değerle Avrupa’nın en temizi. Boyahaneye giren herkes öncesinde tulum ve önlük giyilerek, hava duşuna giriliyor. Bu sayede içeriye toz girmesi engelleniyor. Biz de hava duşuna girip, boyahaneyi ziyaret ettik.

Su kazanına düşme göz önünde bulundurularak, boyahanede can simidi bile düşünülmüş.

Aracın gövde, şasi gibi parçaları tesiste üretilmiyor. 45 dakika uzaklıktaki yan sanayi şirketlerinden tedarik ediliyor. 530 kg ağırlığındaki bataryası, montaj binasına entegre binadan yukarıdan geliyor. Operatör teması olmadan yerleştiriliyor

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!