Auto Ajans

Haberler

Togg’un sürpriz konsepti dünya arenasında

Togg’un sürpriz konsepti dünya arenasında
Paylaş
Ocak 05
23:01 2022

Togg, Las Vegas’ta düzenlenen dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı-CES 2022’de geleceğe bakışını vurgulayan ‘Transition Concept Smart Device’ (Geçiş konsepti akıllı cihaz)adını verdiği konseptiyle dünya sahnesine çıktı. Fastback araç, Murat Günak liderliğindeki Togg tasarım ekibi ve Pininfarina’nın stratejik ortak olarak iş birliğiyle tasarlandı. Togg, C-SUV’dan sonra sedan modelini 2024 yılı sonunda pazara sunmayı planlıyor.

Togg’un akıllı cihaz olarak tanımladığı otomobilin stil konseptinin temelini, kaslı arka tasarım ve ön farlardan başlayıp akıllı cihazın profilini güçlendirerek arkaya kadar uzayan omuz çizgisi oluşturuyor. Bu modele özgü bir tasarım özelliği olarak araç üzerinde bulunan aydınlatmalı Togg logosu, Doğu ve Batı kültürlerinin birlikteliğini simgeliyor.

Otomobildeki ön cam, doğuştan elektrikli mimariyle uyumlu olacak şekilde neredeyse baştan tasarlanırken, jantlar Togg DNA’sına ait çok kollu stilize edilmiş lale özelliğini taşımaya devam ediyor.

Pininfarina imzalı iç mekanda C-SUV’un iç tasarımına sadık bir yaklaşım izlenmesine rağmen direksiyon simidi, sportif ve zarif bir tasarımla baştan yaratılmış. Entegre emniyet kemerlerine sahip 4 adet tekli koltuk yer alıyor ve orta sütunu ortadan kaldıran tasarımla kapılar tersine açılıyor.

Otomobil menekşe ve çivit mavisinin karışımına çalan metalik gri renkte. Ön koltuklarda açık renk deri kullanılırken, arka koltuklarda koyu renk tercihi göze çarpıyor. Emniyet kemerlerinde ise özgünlüğü vurgulamak için açık mavi renk tercihi dikkat çekiyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!