Auto Ajans

Haberler

Torun Toyota başkanlığı bırakıyor

Torun Toyota başkanlığı bırakıyor
Paylaş
Ocak 26
14:26 2023

Toyota Başkanı ve CEO’su 66 yaşındaki Akio Toyoda bayrağı devrediyor. Toyoda’yerine yeni mali yılın başlayacağı 1 Nisan itibariyle Toyota’nın Baş Marka Yöneticisi 53 yaşındaki Koji Sato gelecek. Sato, Lexus’un marka operasyonları ile Toyota’nın motorspor markası Gazoo Racing’in sorumluluğunu üstleniyordu. Toyota’nın liderlik değişikliğine yönelik yayımladığı tanıtım videosunda, Akio Toyoda ve Koji Sato’nun, elektrikli araçlara yönelik sevgisine dikkat çekildi. Toyota’nın kurucusu Kiichiro Toyoda’nın torunu olan Akio Toyoda, Haziran 2009’da CEO’luğa getirilmişti.

Mobilite şirketine dönüştürecek

Toyoda, çevrim içi toplantıda yaptığı açıklamada, “Toyota’nın dönüşümünü ilerletmenin en iyi yolunun, yeni başkanı destekleyecek bir yönetim kurulu başkanı olmak diye düşündüm. Bu düşünce, bugünkü karara yol açtı. Geriye dönüp baktığımda bu 13 yıl, birbiri ardına hayatta kalma mücadelesi verilen bir dönemdi. Yaklaşık 370 bin küresel Toyota çalışanı, üretim tesislerinde daha iyi araç üretmek için çalışmaya devam ediyor” diye konuştu. Toyoda, Koji Sato’nun tercih edilmesine ilişkin olarak “Çünkü Sato, Toyota’nın felsefesini öğrenmek için sıkı çalıştı. CEO’luk gençlik, enerji ve güç ister” ifadesini kullandı. Toyoda, yeni CEO’nun görevinin Toyota’yı mobilite şirketine dönüştürmek olacağının altını çizdi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!