Auto Ajans

Haberler

Toyota Başkanı’na elektrikli tepkisi

Toyota Başkanı’na elektrikli tepkisi
Paylaş
Mayıs 17
11:58 2021

Toyota Motor Başkanı Akio Toyoda’nın geçtiğimiz günlerde Japonya’nın içten yanmalı araçları yasaklama planını sorgulamasının ardından bazı şirket hissedarları tarafından eleştirildi. Reuters’a konuşan ve toplamda yaklaşık 500 milyar dolarlık varlığa sahip olan beş yatırımcı, bu şekilde bir bakış açısıyla Toyota’nın elektrikli araç konusunda rakiplerinden geride kalma riski olduğunu ifade etti. Diğer yandan Danimarkalı fon AkademikerPension CEO’su Jens Munch, “Toyoda’nın bu konuda neyi tehlikeye attığının farkında olmaması konusunda endişeliyiz” ifadelerini kullandı. Fon, Reuters’a bu bakış açısından herhangi bir değişim olmazsa hissedar kararını değerlendireceğini veya Toyota’daki hissesini satacağını bildirdi.

Toyota’nın artan yatırımcı baskısı ve aktivist hareketlere yanıt vermek adına daha şeffaf adımlar atacağını açıklamasıyla birlikte iklim değişikliği planında değişiklik yapacağının sinyallerini vermişti. Japonya’nın karbon nötr hedefiyle 2035’te içten yanmalı araç satışını yasaklanması planı karşısında Akio Toyoda, Japonya’nın teknoloji açısından seçenekleri genişletmesi gerektiğini söylemiş ve içten yanmalı motor yasağının ülkenin güç kaybına yol açacağını belirtmişti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Genesis yüz tanıma teknolojisini ilk olarak GV60 modelinde kullanmaya başlıyor.

🚘B sütunu üzerindeki kamera yüzü tarayıp sürücüyü tanıdığında kapıları açacak.

http://www.autoajans.com/yuzden-taniyip-kapilari-aciyor

🚘Opel, elektrikli Mokka'yı önümüzdeki yılın ilk yarısında ülkemizde satışa sunacak.

Mokka-e 322 km menzile sahip. Bataryasının % 80'i hızlı şarjla 30 dakikada doldurulabiliyor.

http://www.autoajans.com/mokka-e-seneye-ilk-yarida-geliyor

Yeni Audi Q3, tasarımı ve teknolojisi ile öne çıkıyor. SUV segmentinde ise rekabet yoğun... Yeni Audi Q3 sürüş izlenimlerim @GazeteOksijen'de...

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!