Auto Ajans

Haberler

Elektrikli rekabetine bZ ile giriyor

Elektrikli rekabetine bZ ile giriyor
Paylaş
Nisan 21
17:17 2021

Toyota, yüzde 100 elektrikli atağına Şanghay Otomobil Fuarı’nda ilk kez sergilediği konsept araç ile başlıyor. Yakın zamanda piyasaya çıkarılacak bZ4X’in üretime yakın konsept halini gösteren Toyota, SUV modelinin yanı sıra yeni elektrikli modeller de piyasaya sürecek. Toyota’nın elektrikli araçları bZ, yani Beyond Zero-Sıfırın Ötesinde ismini alacak. Yeni Toyota bZ4X, Toyota ile Subaru iş birliğiyle geliştirildi. Aracın 2022 yılının ortasında satışa sunulması planlanıyor.

bZ4X’in dış tasarımı Toyota’nın yeni elektrikli ailesinin tasarım dilini yansıtıyor. Ön panjur artık kullanılmazken, aracın kabininde farklı bir direksiyon tasarımı tercih edildi. Yeni e-TNGA mimarisi sayesinde en baştan itibaren elektrikli araca uygun tasarlanan bZ4X’in geniş bir yaşam alanına sahip olduğu ve arka diz mesafesinin büyük bir D segmenti araç kadar olduğu ifade ediliyor. Toyota henüz teknik detayları paylaşmadı ama hibritlerle elde ettikleri elektrikli motor verimliliği deneyimini, bu araca yansıttıklarının altını çiziyorlar.

70 elektrik motorlu yeni model

Toyota bZ4X Konsepti, Toyota’nın yeni bZ modellerinin ilki olurken birçok yeni model gelmesi planlanıyor. Buna göre Toyota, 2025’e kadar 7 Toyota bZ modeli dahil olmak üzere 15 bataryalı elektrikli model sunmayı hedefliyor. Toyota 2025 yılına kadar global olarak ürün gamında 70’ten fazla elektrik motorlu araç sunacak. Bunların en az 15 adedi bataryalı elektrikli araç olacak. 2025’te Toyota’nın Avrupa’da güç ünitesi satış oranları yüzde 70 hibrit, yüzde 10’dan fazlası plug-in hibrit ve yaklaşık yüzde 10’u yüzde 100 elektrikli ve yakıt hücreli elektrikli olmak üzere sıfır emisyonlu modeller şeklinde gerçekleşecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!