Auto Ajans

Haberler

Trafik güvenliğine bilimsel yaklaşım

Trafik güvenliğine bilimsel yaklaşım
Paylaş
Haziran 03
07:00 2021

Dünyada her yıl 1 milyon 350 insan yollarda araç kullanırken, bisiklete binerken veya yürürken hayatını kaybediyor. Yaklaşık 50 milyon insan da ciddi yaralanmalarla sakat olarak yaşamak zorunda kalıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün raporlarına göre 2030’da ölüm nedenleri sıralamasında beşinci sıraya yükselmesi beklenen trafik kazaları, bir başka deyişle günde ortalama 3 bin 700 civarında ölüme ve 137 bin yaralanmaya sebep oluyor. Yapılan araştırmalara göre; güvenli trafik sağlanmazsa, acil önlemler alınmazsa bundan sonraki on yıl içinde gelişmekte olan ülkelerde 6 milyon kişi kazalarda ölecek ve en az 60 milyon kişi de sakat kalacak veya yaralanacak.

Kurulduğu günden bu yana güvenli trafik ve doğru lastik bilincinin kamuoyunda yaygınlaşması için çalışmalar yürüten Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği (LASİD), bu hayati konuya yeni bir bakış açısı kazandırmak hedefiyle adım attı. Türkiye lastik sektörünün önde gelen üretici ve ithalatçı markalarını temsil eden dernek 1 yılı aşkın süredir üzerinde çalışılan Güvenli Trafik Akademik Eser Projesi’ni hayata geçirdi. Online basın toplantısında projeyi duyuran LASİD Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Kürkçü, “Trafik güvenliği konusunda ilk kez bu kadar kapsamlı, geniş katılımlı akademik bakış açısı bir araya geldi, yazılı ve kalıcı bir referans kaynak yaratılmış oldu. Projemiz sorunları teşhisle birlikte akademisyenlerimizin çözüm yaklaşımlarını içeriyor’’ dedi.

Her kesim faydalanabilecek

LASİD Genel Sekreteri Erdal Kurt da proje kapsamında Bilim Seçici Kurulu tarafından seçilen 11 akademik eserin kitaplaştırıldığını, bu kitapların referans kaynak olarak ilgili tüm kurumlarla paylaşılacağını kaydetti. LASİD’in önceki dönem yönetimini üstlenen Sabancı Holding Sanayi Grubu Başkanı Cevdet Alemdar ise “Bu hayati konuda elimizi nasıl taşın altına koyarız, diye araştırırken yazılı çok fazla kaynak olmadığını gördük, proje bu fikirle doğdu. İstedik ki yayadan sürücüye, trafik düzenleyicilerden uygulayıcılara, yasa koyuculardan denetleyicilere kadar her kesimin başvurup yararlanacağı güvenli bir kaynak olsun. Proje için duyduğumuz heyecanın, ortak trafik kültürümüze ve konunun tüm paydaşlarına aynı heyecanla katkı sağlamasını ve trafik güvenliğiyle ilgili atılacak adımlarda ilham olmasını diliyorum’’ dedi.. 

Kitapta neler yer alıyor?

LASİD Güvenli Trafik kitabı; kamuoyunda genellikle ‘sürücü hatasıyla’ eşleştirilen ‘trafik güvenliği’ kavramına bilimsel bir bakış açısı kazandırıyor, kapsamlı yazılı bir kaynak oluşturması açısından da önem taşıyor. İlgili görsel ve grafiklerle tasarlanan kitap güvenli bir trafik için Türkiye ve dünyadaki teknolojik gelişmeler, yolların iyileştirilmesinin önemi, yol problemleri için çözüm önerileri, 1950’den günümüze ülkemizde uygulanan yasal düzenlemeler, yol kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için çeşitli yöntemler, bilinçlendirme faaliyetlerinin önemi gibi konuları içeren 11 akademik eserden oluşuyor. LASİD Güvenli Trafik kitabına lasid.org.tr web sitesinden erişim mümkün olacak.  

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Honda elektrikli markaya dönüşeceğini açıklayan ilk Japon üretici oldu.

📌Honda 2040'ta içten yanmalı motorların satışını tamamen durduracak.

📌Marka elektrikli motosikletlere de ağırlık verecek.

http://www.autoajans.com/elektrikli-marka-olmak-icin-tarih-verdi

📌VW Grubu pandemi ve çip krizine rağmen 2021'de finansal hedeflerini tutturacaklarını açıkladı.

📌Şirket çip sorununun üçüncü çeyrekte hafifleyeceğini ancak uzun vadede süreceğini öngördü.

http://www.autoajans.com/cip-krizine-inat-karlilik-surecek

📌OGD tarafından bu yıl 6. düzenlenen ‘Türkiye’de Yılın Otomobili’ yarışmasının birincisi Fiat Egea Cross oldu.

📌Çekişmeli geçen finalde Egea Cross 3.290 puan, Skoda Octavia 3.240 puan aldı.

📌Land Rover Defender da 'Yılın Tasarımı' ödülünü kazandı.
http://www.autoajans.com/turkiyede-yilin-otomobili-egea-cross

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!