Auto Ajans

Haberler

TransAnatolia Eylül’e ertelendi

TransAnatolia Eylül’e ertelendi
Paylaş
Ağustos 13
09:26 2021

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu desteğiyle düzenlenen TransAnatolia Rally Raid, ülkede yaşanan yangın felaketi nedeniyle iptal edildi. TransAnatolia Rally Raid, yarışın bazı etaplarının orman arazilerinden geçmesi ve yangınlar konusundaki yüksek risk nedeniyle Eylül ayına ertelendi. Yarış, 13-21 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecekti. Zorlu yarış Eskişehir’de start alacak, Kars’ta finişe ulaşılacaktı. TransAnatolia’nın 11. yılında sporcular sırasıyla Eskişehir, Ankara, Bolu, Çankırı, Kastamonu, Çorum, Yozgat, Tokat, Sivas, Erzincan, Gümüşhane, Erzurum, Kars ve Ardahan olmak üzere toplam 14 il sınırından geçerek 2 bin 300 km yol yapacaktı.

Hedef Eylül’de organize etmek

Yarışın ertenlemesiyle ilgili açıklama yapan TransAnatolia Genel Koordinatörü Burak Büyükpınar, “Ülkemizde 28 Temmuz’da çıkan orman yangınlarından bu yana tarafımıza verilen izinlerin geçerliliğini dikkate alarak ve ilgili/yetkili makamlarla tekrar tekrar teyit ederek çalışmalarımızı yarışı düzenlemek üzere gerçekleştirdik. Ancak ne yazık ki halen devam eden ve söndürülemeyen orman yangınlarının ülke geneline yayılması konusunda “yüksek risk” görülmesi nedeniyle bir son dakika kararı tarafımıza iletildi. Ormanlık arazilerden geçişimize ve konaklamamıza Orman Genel Müdürlüğü ve ilgili illerin valilikleri tarafından 9 Ağustos tarihli tebliğler ile verilen izinler iptal edildi. Son derece üzgünüz ancak yarışçılarımızın can sağlığı bizim ilk önceliğimiz” diye konuştu. Ertelemek zorunda kaldıkları 2021 yılı TransAnatolia Rally Raid’i Eylül ayında yapmayı planladıklarını ve konuyla ilgili görüşmeleri ilgili makamlarla devam ettirdiklerini de belirten Büyükpınar, yakında yeni tarihi yarışseverlerle paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!