Auto Ajans

Haberler

Trene atlamamız lazım, bu fırsat zor gelir

Trene atlamamız lazım, bu fırsat zor gelir
Paylaş
Mayıs 03
07:04 2021

Tedarik sanayi, otomotiv dünyasında yaşanan büyük dönüşüme ayak uydurmak için çalışmalarını ve projelerini hızlandırmayı istiyor. Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Başkanı Albert Saydam, “Trene atlamamız lazım yoksa bur fırsat bir daha zor gelir” görüşünde. Online basın toplantısında konuşan Saydam, “Ben bir cümle telaffuz etmiştim; bu elektriklileşmeden dolayı geceleri uykumuz kaçıyor diye. Bunu sadece Türkiye’ye özgü dediğim zannedilmişti. Daha geçen hafta Almanya’dan bir bülten geldi. O bülteni bütün dünyaya yolluyorlar ve diyorlar ki; ‘Geceleri uykunuz kaçıyorsa lütfen bizle temasa geçin’. Demek ki bütün dünyadaki tedarikçiler böyle” diye konuştu.

4 yıl önce başlasak daha iyi olurdu

Elektrikli dönüşüme 4 yıl önce başlamalarının hiç kuşkusuz daha iyi olacağını ifeade eden TAYSAD Başkanı Saydam, şöyle devam etti: “Rayların üzerinde giderken şu anda bir dönemeç oldu pandemiden dolayı. Viraja giriyoruz ve o viraja girdiği zaman tren biraz yavaşlamış durumda. Yoldan çıkmadı yani yol yine elektriklileşme ama bizim için bir fırsat viraja girdiğinden bir yavaşlaması var. Şu anda doğru zaman yani şu virajda yavaşlamışken atlamamız lazım. Bunu muhtelif platformlarda paylaşmıştım, küreselleşme yeniden tarif ediliyor. Eğer dünyadaki elektrikli araç platformlarının büyük bir kısmı Avrupa’da üretiliyorsa, daha doğrusu üretilecekse yeni biz yakın coğrafya olarak ve artık Avrupa’nın uzak coğrafyalardan tedarik etme konusundan dili yanmışsa bizim bu yavaşlamada trene atlamamız lazım. Bu fırsat bir daha önümüze zor gelir.”

Şirket yeni OSB talebinde bulundu

Albert Saydam, şirketlerin 2025 yılına odaklandıklarını belirterek,  “Bu yıl  üyelerimizden ‘Yeni organize sanayi bölgesi için bir plan yapalım mı? Veya konuşalım mı?’ diye… Bu talep bile bir iştahı anlatıyor. Daha doğrusu, herkes şu 2025’e odaklanmış durumda. 2022, nasıl diyeyim, eşik olacak. Biliyorsunuz 2022’de Avrupa’da 65 elektrikli araç piyasaya sürülecek. O zaman esasında net olarak hepimiz görerek de fark edeceğiz, yollardaki değişimi fark edeceğiz. Bırakın yarını nasıl kurtaracağımızı bugün ne yapacağımızı konuşurken, şu anda 2025’e dönmek, 2025 ile ilgili planlarda TAYSAD’ın rolü nedir diye sorgulamak bile esasında hepimize moral veriyor” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

🚘Suzuki, küçük off-road aracı Jimny'nin daha büyük ve uzun versiyonunu üretecek.

🚘5 kapılı Jimny Long'un 2022'de satışa sunulması planlanıyor.

http://www.autoajans.com/suzukiden-uzun-jimny-surprizi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!